Prognozuje się, że światowy handel wieprzowiną wyniesie 10 milionów ton w 2024 roku, co oznacza wzrost o 1,6% w porównaniu z 2023 rokiem. Wzrost ten wynika głównie z przewidywanego wzrostu popytu w Korei Płd., Meksyku i na Filipinach.
W Republice Korei Płd. oczekuje się, że import wzrośnie rok do roku ze względu na mniejsze dostawy krajowe. Tymczasem w Meksyku przewiduje się wzrost importu wieprzowiny, wspierany przez silny popyt krajowy i ułatwiony przez prezydencki dekret antyinflacyjny wydany w grudniu 2023 r., który zezwala na bezcłowy import z krajów nieposiadających umów o wolnym handlu z Meksykiem przez cały 2024 r. Na Filipinach oczekuje się, że ciągłe wyzwania związane z chorobami zwierząt ograniczą dostawy krajowe, co spowoduje wyższy popyt na import. Oczekuje się, że przedłużenie obniżki ceł na wieprzowinę do 2028 r., wprowadzone w czerwcu 2024 r., będzie dalej wspierać ten trend.
Jednak wzrost globalnego popytu na import zostanie częściowo zrównoważony przez oczekiwany spadek importu z Chin, odzwierciedlający zmniejszony popyt i duże dostawy krajowe. Perspektywy te zakładają brak znaczących zmian w toczącym się dochodzeniu antydumpingowym w sprawie importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, wszczętym przez Chiny w czerwcu 2024 r., Które do tej pory nie miało większego wpływu.
Po stronie eksportu oczekuje się, że wysyłki ze Stanów Zjednoczonych wzrosną, napędzane przez obfite dostawy krajowe i silny popyt globalny, zwłaszcza z Meksyku i Republiki Korei. W Kanadzie spadająca konsumpcja krajowa prawdopodobnie przyczyni się do wzrostu wolumenu eksportu. Oczekuje się, że Brazylia również odnotuje wyższą sprzedaż, wspieraną przez obfite dostawy, dywersyfikację rynku i zdewaluowaną walutę krajową. Podobnie przewiduje się, że Federacja Rosyjska zwiększy eksport wieprzowiny, korzystając ze zwiększonych dostaw i otwarcia rynku chińskiego.
Przewiduje się natomiast, że eksport z Unii Europejskiej spadnie z powodu utrzymujących się niższych zakupów z Chin, pomimo potencjalnie wyższych wysyłek na inne rynki azjatyckie, w tym do Japonii, Republiki Korei i na Filipiny.
FAO. 2024. Przegląd rynku mięsa: Pojawiające się trendy i perspektywy w 2024 r. Rzym.
https://openknowledge.fao.org