W lutym 2022 roku komisarz ds. rolnictwa Unii Europejskiej ogłosił utworzenie Europejskiej Grupy Refleksyjnej ds. Wieprzowiny, która miała zająć się przyszłością sektora. Głównym celem było dogłębne poznanie wszystkich aspektów sektora ze szczególnym uwzględnieniem jego zrównoważonego rozwoju.
Grupa zakończyła obecnie serię siedmiu spotkań. Od marca 2022 r. do stycznia 2023 r. zainteresowane strony i eksperci krajowi spotykali się w celu dokonania przeglądu wszystkich aspektów sektora, aby zapewnić jego trwałość i odporność pod względem społeczno-gospodarczym, środowiskowym, zdrowia i dobrostanu zwierząt.
Sektor wieprzowiny dokonał znacznych ulepszeń pomimo licznych wyzwań, z którymi musiał się zmierzyć w ostatnim roku, w tym niestabilności cen, afrykańskiego pomoru świń i wzrostu kosztów nakładów. Zainteresowane strony podkreśliły poprawę zarządzania obornikiem w UE, zmniejszenie przywozu pasz oraz rolę sektora w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.
Kluczowe zalecenia dla bardziej zrównoważonego sektora wieprzowiny obejmują zachęcanie państw członkowskich do korzystania ze wszystkich dostępnych narzędzi WPR, takich jak interwencje sektorowe. Jeśli chodzi o wyzwania dla środowiska, Komisja sugeruje opracowanie ram zarządzania obornikiem oraz wspieranie lokalnych rozwiązań w zakresie biogazu opartych na gnojowicy, pozostałościach i odpadach. Jeśli chodzi o zdrowie zwierząt, skuteczne środki bezpieczeństwa biologicznego i zarządzanie dzikami można poprawić poprzez krajowe plany działania i wdrożenie wszystkich dostępnych narzędzi, w tym w ramach WPR. Wreszcie, jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, nacisk położono na utrzymanie podejścia opartego na nauce na wszystkich etapach regulacji i promowanie standardów UE, w szczególności w ramach umów o wolnym handlu.
19 stycznia, 2023/ Copa-Cogeca i Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://copa-cogeca.eu
https://agriculture.ec.europa.eu