Indeks Cen Żywności FAO gwałtownie wzrósł w marcu o 4,8 pkt, czyli 2,3 procent, do średnio 212,8, najwyższego poziom od maja 2013 roku.
Główny wzrost cen zaobserwowano we wszystkich grupach z wyjątkiem nabiału, który spadł po raz pierwszy od czterech miesięcy (-2,5 proc.). Największy wzrost odnotował cukier (7,9 procent) i zboża (5,2 proc.).
Indeks Cen Zbóż FAO wyniósł średnio 205,8 punktów w marcu, co jest 10punktowym wzrostem w porównaniu do lutego. Ceny kukurydzy i pszenicy wzrosły, zwiększył się także ich import z powodu obaw związanych ze skutkami suchych warunków pogodowych na zboża ozime w USA, niekorzystnej pogody w Brazylii i napięć w regionie Morza Czarnego.
Podczas gdy w marcu wskaźnik wzrósł do najwyższej wartości od Sierpnia 2013 r., to i tak pozostaje znacznie poniżej (34,6 punktów i 14,4 procent) wartości z marca 2013. Ceny ryżu pozostają na stabilnym poziomie.
Indeks Ceny Mięsa FAO wyniósł w marcu średnio 185 punktów, wzrósł o 2,7 pkt. Po raz kolejny, pogoda weszła w grę- wyższe ceny wołowiny były związane z suchymi warunkami pogodowymi, co wpływa na produkcję w Australii i Stanach Zjednoczonych. Cena wieprzowiny wzrosła również, w części z powodu obaw związanych z wpływem wirusa PED na dostawy eksportowe w Stanach Zjednoczonych.
CZwartek 3 kwietnia, 2014/ FAO.
http://www.fao.org