Zapotrzebowanie Chin na import wieprzowiny gwałtownie wzrosło w następstwie deficytów w podaży spowodowanych afrykańskim pomorem świń, a w 2020 roku import wzrósł prawie czterokrotnie. Sektory wieprzowiny na całym świecie zwiększyły produkcję, przesunęły produkty z rynków krajowych i skierowały wieprzowinę z innych miejsc przeznaczenia. W 2021 roku, gdy Chiny odzyskały siły, import był o 20% niższy od rekordowego poziomu z poprzedniego roku. Główni eksporterzy szukali alternatywnych rynków zbytu - jednak większość z nich, z godnym uwagi wyjątkiem Brazylii, nie była w stanie przesunąć tak dużych dostaw i handel spadł.
Przewiduje się, że w 2022 roku import wieprzowiny z Chin spadnie o prawie 20% i spowoduje spadek światowego handlu, co z nawiązką zrównoważy wzrost popytu w innych głównych krajach importujących, które podniosą się po zakłóceniach związanych z COVID. Ponieważ wzrost na innych rynkach ponownie nie zrównoważy spadku w Chinach, większość głównych eksporterów wieprzowiny doświadczy drugiego z rzędu roku spadku wysyłek.
W Unii Europejskiej (UE), która jest głównym dostawcą wieprzowiny do Chin i największym eksporterem na świecie, przewiduje się, że w tym roku eksport spadnie o 5% do poziomu nieco poniżej 4,8 mln ton. Oczekuje się, że eksporterzy w UE odczują pewną ulgę w związku z niższym popytem w Chinach w postaci większego popytu w Wielkiej Brytanii, gdzie przewiduje się wzrost importu o 7% w 2022 roku. UE zwiększy również wysyłki do Japonii, Korei Południowej i Australii, czyli krajów, do których eksport z UE zmniejszył się w ostatnich latach, ponieważ sprzedaż przeniosła się do Chin. Konkurencyjne ceny tusz w UE w porównaniu do cen w USA oraz silny popyt będą napędzać wzrost dostaw na te rynki w 2022 roku.
Eksport wieprzowiny z USA ma być o 6% niższy w ujęciu rocznym. Popyt Chin na produkty amerykańskie był jednym z pierwszych, który znalazł się pod presją, a wysyłki amerykańskie na ten ważny rynek spadały w każdym miesiącu 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim z powodu wysokich cen amerykańskich i ceł odwetowych. Oczekuje się, że czynniki te utrzymają się w 2022 roku, powodując dalszy spadek udziału Stanów Zjednoczonych w rynku. Częściowo kompensując straty w Chinach, oczekuje się wzrostu popytu na amerykańską wieprzowinę w Meksyku. W przyszłości oczekuje się dalszego wzrostu w Kolumbii i Republice Dominikańskiej, choć wolniej niż w ubiegłym roku, ponieważ wysokie ceny w Stanach Zjednoczonych stwarzają przeszkody.
Oczekuje się, że w 2022 roku eksport z Kanady nieznacznie spadnie, o 1% w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie jak Stany Zjednoczone, Kanada musi stawić czoła problemom związanym z Chinami. Obecnie większość kanadyjskiej produkcji wieprzowiny w Chinach pozostaje zawieszona ze względu na zgłoszone przypadki COVID w wielu zakładach; jednak większość przypadków miała miejsce kilka miesięcy temu i nie muszą one oznaczać aktywnych ognisk choroby. Niskie dostawy w Stanach Zjednoczonych - głównym rynku eksportowym Kanady - pomogą zrównoważyć spadek produkcji w Chinach.
Spośród czterech największych eksporterów tylko Brazylia odnotowała wzrost eksportu w 2021 roku dzięki silnemu wzrostowi produkcji, konkurencyjnym cenom i słabemu realowi. Nawet eksport do Chin wzrósł z roku na rok, ponieważ Brazylia zwiększyła swój udział w tym rynku do 16%. Oczekuje się, że w 2022 roku Brazylia utrzyma łączny eksport na tym samym poziomie, odnotowując niewielki wzrost o mniej niż 1%. W Chinach Brazylia prawdopodobnie zdobędzie większą część kurczącego się tortu ze względu na bardziej konkurencyjne ceny niż inni główni eksporterzy. Tymczasem Brazylia nadal dobrze sobie radzi w Wietnamie i na Filipinach, a popyt rośnie w sąsiedniej Argentynie i Urugwaju.
8 kwietnia, 2022/ USDA/ USA.
https://apps.fas.usda.gov