X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Handel rolno-spożywczy UE w 2022 r.

W handlu rolno-spożywczym w 2022 r. odnotowano dobre wyniki pomimo wielu wyzwań.

17 kwiecień 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Z najnowszego sprawozdania monitorującego, opublikowanego przez Komisję Europejską wynika, że w 2022 r. unijny handel rolno-spożywczy wyniósł łącznie 401,5 mld euro, a dodatnie saldo handlowe wyniosło 58 mld euro. Pomimo globalnego wzrostu cen, wolumen produktów rolno-spożywczych będących przedmiotem handlu nie zmniejszył się, a w niektórych przypadkach nawet wzrósł.

Eksport

W 2022 r. eksport rolno-spożywczy UE osiągnął wartość 229,8 mld euro, co oznacza wzrost o 31% w porównaniu z 2021 r. Zboża oraz preparaty zbożowe & produkty młynarskie rosły najbardziej w całkowitym eksporcie UE. Produkty te stanowiły odpowiednio 7% i 10% unijnego eksportu, przy czym UE wyeksportowała 16,9 mld EUR zbóż i 23 mld EUR preparatów zbożowych i produktów przemiałowych. Zgodnie ze swoim zobowiązaniem do zapewnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego, UE zwiększa eksport pszenicy do gospodarek rozwijających się. Wartość eksportu pszenicy wzrosła o 63 % rok do roku, osiągając 11,6 mld EUR. Najważniejszymi miejscami przeznaczenia były Algieria (4,9 mln ton), Maroko (4,1 mln ton), Egipt (2,9 mln ton) i Nigeria (2,5 mln ton).

Eksport pszenicy z UE (mln t, rok kalendarzowy). Źródło: Komisja Europejska.
Eksport pszenicy z UE (mln t, rok kalendarzowy). Źródło: Komisja Europejska.

Jednym z podstawowych produktów eksportowych UE pozostaje nabiał, którego wartość w 2022 r. wyniosła 20,4 mld euro. Wieprzowina pozostała również najchętniej eksportowanym produktem mięsnym w ubiegłym roku z 13,8 mld euro, pomimo 40% spadku popytu w Chinach.

Import

W 2022 r. import UE wzrósł o 32% w porównaniu z 2021 r. pod względem wartości. Stanowi to 172 mld euro importu. Wynika to w dużej mierze ze wzrostu cen światowych, zwłaszcza produktów z nasion oleistych i kawy. Pierwszą kategorią importowanych produktów są nasiona oleiste i rośliny białkowe, z których UE zaimportowała w 2022 r. produkty o wartości 25,8 mld EUR. Wzrost cen światowych łączył się z rosnącym zapotrzebowaniem na import słonecznika i soi z powodu letniej suszy w 2022 r. Import śruty sojowej osiągnął wartość 8,7 mld EUR. Dotyczyło to również importu kukurydzy w celu skompensowania spadku produkcji krajowej w UE.

13 kwietnia , 2023/ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów