Międzynarodowa Rada Zbożowa opublikowała swój pierwszy pełny zestaw prognoz dotyczących całkowitej podaży i popytu na zboża na rok 2022/23, które są szczególnie niepewne, biorąc pod uwagę konflikt w regionie Morza Czarnego. Pomimo większych zapasów interwencyjnych, przewiduje się, że światowa podaż zbóż (produkcja plus zapasy początkowe) zmniejszy się nieznacznie w związku ze stosunkowo większym spadkiem produkcji, która w ujęciu rok do roku będzie o prawie 1% niższa i wyniesie 2 275 mln t. Przewiduje się, że wzrost konsumpcji będzie wolniejszy niż przeciętnie, natomiast zapasy na koniec sezonu będą znacznie niższe.
W sezonie 2022/23 przewidywany spadek produkcji zbóż ogółem o 13 mln t obejmuje redukcje produkcji kukurydzy (-13 mln), sorgo (-2 mln) i pszenicy (-1 mln), ale przewiduje się wzrost produkcji jęczmienia (+2 mln) i owsa (+2 mln). Pomimo prognoz dotyczących wolniejszego niż przeciętnie wzrostu zużycia pasz i żywności, związanego z potencjalnie wysokimi cenami i wynikającą z tego racjonalizacją popytu, oczekuje się, że światowa konsumpcja osiągnie nowy szczyt. Przewiduje się, że na koniec roku 2022/23 światowe zapasy wyniosą 581 mln ton i będą o 26 mln ton niższe w porównaniu z rokiem poprzednim, głównie z powodu zmniejszenia zapasów kukurydzy i pszenicy. Przewiduje się, że światowy handel będzie malał drugi rok z rzędu, o 2%, do poziomu 407 mln ton.
W przypadku soi prognozuje się, że w sezonie 2022/23 światowa produkcja osiągnie najwyższy poziom 383 mln ton, co oznacza wzrost o 10% rok do roku, przy jednoczesnym wzroście konsumpcji i zapasów. Przy założeniu dużej dostępności i atrakcyjnych cen, handel może wzrosnąć o 7% rok do roku.
Przewiduje się, że w roku 2022/23 światowy wynik sprzedaży ryżu będzie o 1% wyższy w ujęciu rok do roku ze względu na potencjalnie większe zbiory u kluczowych eksporterów. Wzrost liczby ludności powinien sprzyjać zwiększonemu spożyciu, a zapasy mogą dalej rosnąć dzięki wzrostowi w Indiach. Przewiduje się, że handel w 2023 r. utrzyma się na historycznie wysokim poziomie.
21 kwietnia, 2022/ Międzynarodowa Rada Zbożowa.
https://www.igc.int