UE była głównym zwycięzcą w kapitalizacji tego rynku, dostarczając dwie trzecie wwożonych produktów. Było to szczególnie ważne na początku 2016 roku, napędzane przez znaczną podaż, konkurencyjne ceny i systemy produkcji bez hormonów. Jednakże, w miarę upływu czasu, UE straciła udziały w rynku przez wzrost importu konkurencyjnej cenowo amerykańskiej wieprzowiny. Brazylia również okazała się być zagrożeniem,ponieważ zyskuje coraz większy dostęp do Chin, stając się jej ósmym największym dostawcą wieprzowiny w ubiegłym roku.
Rocznegy import podrobów był o 72% wyższy niż rok wcześniej, osiągając 1,3 mln ton. W przeciwieństwie do rynku wieprzowiny, wzrost ten był stosunkowo spójny przez cały rok. Podczas gdy Unia Europejska pozostaje dominującym dostawcą, mając ponad 50% udziału w rynku, wzrost importu z USA był znaczący. Z ponad 424 tys. ton, przewyższył trzykrotnie wynik z 2015 r.
Z wyjątkiem Chin, inni kluczowi azjatyccy importerzy wieprzowiny doświadczyli stosunkowo umiarkowany wzrost w 2016 roku. Import do Hongkongu wzrósł o 35% w 2016 roku w porównaniu do roku wcześniejszego, osiągając prawie 343,000 ton, Korea Południowa odnotowała skromny 3% wzrost rok do roku importu wieprzowiny w 2016 roku, osiągając niemal 465.000 ton. Japoński import wieprzowiny odnotował umiarkowany wzrost o 9% w stosunku do roku wcześniejszego, osiągając 861.000 ton
piątek 3 lutego 2017/ AHDB Pork/ UK.
http://pork.ahdb.org.uk