Ceny żywności wzrosły w sierpniu, nawet mimo spadku cen zboża i lepszych perspektyw dla globalnej produkcji zbóż .
Indeks cen żywności FAO opublikowany w czwartek 8 września, wynosi dla sierpnia 165,6 punktów, aż o 1,9 procentu więcej niż w lipcu i prawie 7 procent więcej niż rok wcześniej. Miesięczny skok był głównie spowodowany przez notowania serów i oleju palmowego, natomiast dla pszenicy, kukurydzy i ryżu odnotowano spadek.
Trendy cenowe na ścieżce wzrostowej
Indeks FAO dla pięciu najważniejszych grup surowców żywnościowych, po spadkach w lipcu wykazuje w sierpniu wzrost do najwyższego poziomu od 15 miesięcy.
Indeks cen FAO dla produktów mleczarskich wzrósł o 8,6 procent w ciągu ubiegłego miesiąca, co potwierdza zauważalne na rynku zmiany związane ze spadkiem produkcji mleka w UE.
Indeks FAO dla olejów roślinnych wzrósł o 7,4 procent w ciągu miesiąca, napędzany przez wyższe ceny oleju palmowego ze względu na niższe niż przewidywano dostawy z Malezji i rosnący popyt importowy ze strony Chin, Indii i UE.
Indeks FAO dla cukru jest obecnie na najwyższym poziomie od prawie sześciu lat, i wzrósł o 2,5 procent od lipca. Jest to aż 75 procent powyżej cen sprzed roku. Silniejsza waluta Brazylii, która jak dotąd największym na świecie producentem trzciny cukrowej, powoduje, że producenci wolą sprzedawać na rynkach lokalnych.
Indeks FAO dla mięsa jest zasadniczo stabilny, od lipca wzrósł o 0,3 procent. Spadły notowania dla wołowiny.
Odzwierciedlając trendy dla plonów zbóż i perspektywy, Indeks FAO dla zbóż spadł o 3,0 procent od lipca i wynosi 7,4 procent poniżej poziomu z sierpnia 2015 r.
czwartek 8 września, 2016/ FAO.
http://www.fao.org