Indeks cen żywności FAO spadł w styczniu średnio do 182,7 punktów, czyli o 1,9% poniżej poziomu z grudnia 2014 r.
Niższe ceny odzwierciedlają silne oczekiwania dotyczące produkcji, jak również prognozy produkcji FAO. Wczesne prognozy dla upraw w 2015 roku są korzystne.
Dobre warunki podaży są związane z dalszym spadkiem dla pszenicy, wieprzowiny i oleju sojowego
Indeks cen zbóż FAO to średnio 177,4 punktów w styczniu, czyli spadek o 3,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca i 34 % poniżej czerwca 2008 r. Międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 7 procent w grudniu.
Indeks dla oleju roślinnego spadł również znacząco do 156,0 pkt, o 2,9 procent mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca i jest obecnie na najniższym poziomie od października 2009 roku. Spadek był spowodowany głównie przez podaż oleju sojowego oraz niższe ceny ropy naftowej, co podważałoby atrakcyjność zastosowanie olejów roślinnych do produkcji biodiesla.
Indeks FAO dla mięsa spadł o 1,6 % w ciągu miesiąca średnio do 194,3 punktów. Spadek był częściowo spowodowany przez umocnienie amerykańskiego dolara, zwłaszcza w stosunku do euro, jak również globalną dostępność wieprzowiny na eksport.
Główna Przetwórstwo Cena FAO był stabilny w styczniu średnio 173,8 punktów, jak wzrost cen masła zrównoważyć spadek cen - bodziec do częściowo przez osłabienie euro - w przypadku sera i odtłuszczonego mleka w proszku.
Indeks dla cukru wyniósł średnio 217,7 punktów, praktycznie bez zmian od grudnia.
Generalnie wskaźnik dla mięsa wzrósł od stycznia 2014 r. zwiększając się o 6,6 %. Indeks mleczarski odnotował największy spadek, o 35%, porównując do cen 12 miesięcy wcześniej.
czwartek 5 luty, 2015/ FAO.
http://www.fao.org