Indeks cen zbóż FAO wyniósł w sierpniu średnio 110,1 punktu, co oznacza spadek o 0,6 punktu (0,5%) w porównaniu z lipcem i 14,9 punktu (11,9%) w porównaniu z wartością z sierpnia 2023 roku.
Globalne ceny eksportowe pszenicy spadły miesiąc do miesiąca, odzwierciedlając powolny popyt międzynarodowy i silną konkurencję między eksporterami, zwłaszcza ze strony konkurencyjnych cenowo dostaw z Morza Czarnego. Wyższa niż wcześniej oczekiwano produkcja pszenicy w Argentynie i Stanach Zjednoczonych również przyczyniła się do spadku cen.
Z kolei światowe ceny kukurydzy nieznacznie wzrosły, głównie dzięki obawom o wpływ fal upałów na plony w Unii Europejskiej i części Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dodatkowym czynnikiem wspierającym były ograniczone dostawy krajowe w Ukrainie, wraz z obniżeniem prognoz produkcji w tym kraju.
Wśród innych zbóż gruboziarnistych światowe ceny jęczmienia spadły, podczas gdy ceny sorgo wzrosły.
Indeks wszystkich cen ryżu FAO wzrósł w sierpniu o 0,6%, ponieważ notowania ryżu innego niż indyjski wzrosły nieco pod wpływem sezonowych ograniczeń i aprecjacji walut niektórych krajów eksportujących w stosunku do dolara amerykańskiego.
6 września, 2024/ FAO.
https://www.fao.org