Wzrost cen w tym miesiącu odzwierciedlał gwałtowny wzrost światowych cen pszenicy i zbóż gruboziarnistych, spowodowany głównie z konfliktem wywołanym przez Rosję. Związane jest to z zakłóceniami w eksporcie na Ukrainie i, w mniejszym stopniu, w Federacji Rosyjskiej.
Spodziewana utrata eksportu z regionu Morza Czarnego pogorszyła i tak już niewielką dostępność pszenicy na świecie. Wobec obaw o stan zbiorów w Stanach Zjednoczonych, światowe ceny pszenicy w marcu gwałtownie wzrosły o 19,7%.
Po wzroście o 20,4% w marcu, międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych osiągnęły rekordowy poziom, a ceny kukurydzy, jęczmienia i sorgo osiągnęły najwyższe poziomy od 1990 roku. Znacząco zmniejszone oczekiwania dotyczące eksportu kukurydzy z Ukrainy, głównego eksportera, a także podwyższone koszty energii i nakładów, przyczyniły się do wzrostu światowych cen kukurydzy o 19,1% miesiąc do miesiąca. Silna sytuacja na rynkach kukurydzy miała wpływ na inne zboża grube - ceny sorgo wzrosły o 17,3%, podczas gdy niepewność podaży wywarła dodatkową presję na i tak już napięte rynki jęczmienia, powodując wzrost jego cen o 27,1% w stosunku do lutego.
Więcej informacji na temat cen zbóż i roślin oleistych w naszej sekcji statystyk surowców
8 kwietnia, 2022/ FAO.
https://www.fao.org