Indeks cen zbóż FAO wynosił średnio 166,3 punktów w czerwcu, co oznacza spadek o 7,2 punktów (4,1%) w stosunku do maja, ale nadal 36,0 punktów (27,6%) powyżej wartości z czerwca 2021 roku.
Po osiągnięciu niemal rekordowego poziomu w maju, międzynarodowe ceny pszenicy spadły o 5,7% w czerwcu, ale nadal były wyższe o 48,5% od wartości z zeszłego roku. Spadek w czerwcu był napędzany sezonową dostępnością z nowych zbiorów na półkuli północnej, poprawą warunków upraw u niektórych głównych producentów, w tym w Kanadzie, wyższymi perspektywami produkcji w Federacji Rosyjskiej oraz wolniejszym globalnym popytem importowym.
Międzynarodowe ceny grubego ziarna spadły w czerwcu o 4,1%, ale nadal były o 18,4% wyższe niż rok wcześniej. Presja spadkowa wynikająca z sezonowej dostępności kukurydzy w Argentynie i Brazylii, gdzie zbiory kukurydzy postępowały szybko, oraz lepsze warunki upraw w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej przyczyniły się do spadku światowych cen kukurydzy w czerwcu o 3,5%. Obawy o perspektywy popytu w obliczu oznak spowolnienia gospodarczego zwiększyły presję spadkową. Wśród innych grubych zbóż, ceny sorgo i jęczmienia spadły w czerwcu odpowiednio o 4,1% i 6,1%, wraz z niższymi notowaniami kukurydzy i pszenicy. Silny popyt na ryż Indica i basmati, w połączeniu z malejącą dostępnością basmati, utrzymał w czerwcu wzrost międzynarodowych cen ryżu.
8 czerwca, 2022/ FAO.
https://www.fao.org