Indeks cen zbóż FAO wyniósł w styczniu średnio 147,4 punktów, wzrastając nieznacznie (0,1%) w stosunku do grudnia i 6,7 punktów (4,8%) powyżej poziomu sprzed roku. Wśród głównych zbóż, światowe ceny ryżu i kukurydzy wzrosły, podczas gdy ceny jęczmienia i pszenicy spadły w styczniu.
Międzynarodowe ceny ryżu wzrosły o 6,2% miesiąc do miesiąca, na co wpłynęła mniejsza dostępność, silny lokalny popyt w niektórych azjatyckich krajach eksportujących oraz zmiany kursów walutowych.
Światowe ceny kukurydzy również wzrosły, choć nieznacznie (0,5%), głównie pod wpływem silnego popytu na eksport z Brazylii i obaw o suche warunki w Argentynie, co zrównoważyło tendencję spadkową cen eksportowych w USA w związku z wolną sprzedażą.
Wśród innych zbóż gruboziarnistych, światowe ceny sorgo nieznacznie wzrosły (0,9%), głównie pod wpływem siły na rynkach kukurydzy i niższej produkcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, czołowego światowego eksportera, podczas gdy spadek cen jęczmienia (1,0%) odzwierciedlał rozlanie się z globalnego rynku pszenicy.
Tymczasem międzynarodowe ceny pszenicy spadły w styczniu trzeci miesiąc z rzędu, o 2,5%, ponieważ globalna podaż wzrosła dzięki większej niż wcześniej szacowano produkcji w Australii i Federacji Rosyjskiej.
3 luty, 2023/ FAO.
https://www.fao.org