Indonezyjskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło obecność afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 19 obszarach na północnej Sumatrze, w tym Dairi, Humbang Hasundutan, Deli Serdang, Karo, Toba Samosir, North Tapanuli, Central Tapanuli, South Tapanuli, Samosir, Simalungun, Pakpak Bharat, Langkat, Tebing Tinggi, Pematang Siantar i Medan.
Informacje z OIE wskazują, że w sumie odnotowano 392 ogniska z 1228 951 podatnymi zwierzętami i 28 136 przypadków.
Choroba stanowi zagrożenie dla populacji trzody chlewnej w Indonezji, obejmującej około 8,5 miliona zwierząt.
Po doniesieniach o zwiększonej śmiertelności trzody chlewnej w wielu okręgach Sumatry Północnej przeprowadzono dochodzenie weterynaryjne, a oficjalne testy potwierdziły obecność afrykańskiego pomoru świń. Po wynikach dochodzenia zgłoszono przypadki w okręgu Dairi, który szybko rozprzestrzenił się na 16 z 33 okręgów na Sumatrze Północnej.
Źródło infekcji nie jest jednoznaczne, jednak szybka ocena ryzyka pokazuje, że transport żywych świń z innych obszarów, skażone sprzęty od osób zajmujących się zwierzętami, pojazdy i pasza dla zwierząt odgrywają rolę w wybuchu i utrzymywaniu się epidemii.
Główne strategiczne środki zapobiegania zakażeniu ASF to wdrożenie systemów bezpieczeństwa biologicznego i dobrego zarządzania gospodarstwem, a także ścisły i intensywny nadzór nad obszarami wysokiego ryzyka oraz surowsza polityka importu żywych świń i produktów wieprzowych, zwłaszcza z krajów zakażonych ASF.
Rząd wzywa inne prowincje z dużą populacją świń, takie jak NTT (Nusa Tenggara Timur), North Sulawesi, West Kalimantan, South Sulawesi, Bali, Central Java, Central Sulawesi, Riau Islands i Papua, aby zachować czujność w związku z możliwym rozprzestrzenianiem się ASF.
czwartek 19 grudnia 2019/ redakcja 333 na podstawie Kementerian Pertanian Indonesia and the OIE.