Afrykański pomór świń (ASF) spowodował znaczne straty w pogłowiu i gwałtowny wzrost cen wieprzowiny w Chinach w 2019 r. Oczekuje się, że ASF będzie się nadal rozprzestrzeniać, ale wolniej dzięki wysiłkom przemysłu i zmianom polityki.
Według raportu Rabobank ASF przekształci rozwój chińskiego łańcucha dostaw wieprzowiny w nadchodzących latach, przesuwając strukturę w kierunku produkcji na większą skalę i gospodarstw rolnych kontraktowych, co pozwoli na lepsze bezpieczeństwo biologiczne i bardziej zorganizowane struktury łańcucha dostaw.
Przewiduje się szybszy wzrost produkcji trzody chlewnej na południu i wschodzie kraju, chociaż odbudowa chińskiego pogłowia świń do wartości sprzed ASF może potrwać pięć lat lub dłużej.
Konsumenci musieli zmienić wzorce konsumpcji, dostosowując się do braku podaży świeżej wieprzowiny i kupowali więcej mrożonych i przetworzonych produktów. Prawdopodobnie wybiorą także inne źródła białka; udziały drobiu mają wzrosnąć o ponad 30% do 2025 r.
Uczestnicy łańcucha dostaw od inwestorów po detalistów będą mogli skorzystać z rosnącej wartości rynkowej wieprzowiny. Oczekuje się, że import wieprzowiny w Chinach wzrośnie pomimo ASF.
Listopad 2019 / Rabobank/Chiny.
https://research.rabobank.com/