Poniższy dynamiczny wykres pokazuje nam, jak produkcja wieprzowiny (w milionach ton) ewoluowała w ciągu ostatnich 25 lat, a także rankingi według krajów i jak się one zmieniały.
Obserwowaliśmy ciągły wzrost w Chinach aż do pojawienia się afrykańskiego pomoru świń w 2018 r. i jak po spektakularnym spadku produkcja wieprzowiny zaczęła się odbudowywać.
Jeśli chodzi o ranking krajów będących największymi producentami, widzimy, że w ciągu ostatnich 25 lat nie nastąpił żaden ruch na pierwszych czterech miejscach, jeśli weźmiemy pod uwagę UE jako całość. Obserwujemy, jak Rosja i Wietnam pięły się w górę względem Kanady.
Sytuacja zmienia się, gdy podzielimy UE na kraje (wykres 2), gdzie Hiszpania dokonała przełomu w 2020 r., stając się głównym producentem w UE, wypierając Niemcy, które utraciły hegemonię po 20 latach, stając się trzecim światowym producentem po Chinach i Stanach Zjednoczonych, aż do zeszłego roku, kiedy to została wyprzedzona przez Brazylię.
Wykres 1. Kształtowanie się produkcji wieprzowiny (Mt) i rankingu w ciągu ostatnich 25 lat wśród głównych światowych producentów. Źródło: USDA i Eurostat.
Biorąc pod uwagę, że wartości dotyczące Chin zniekształcają wykres i nie pozwalają nam dostrzec zmian w innych krajach, poniżej przedstawiamy ten sam wykres, ale bez Chin i z UE reprezentowaną przez głównych producentów (Hiszpanię, Niemcy, Francję, Polskę, Holandię, Danię, Włochy i Belgię), które stanowią około 86% całkowitej produkcji UE.
Wykres 2. Kształtowanie się produkcji wieprzowiny (Mt) i rankingu w ciągu ostatnich 25 lat wśród głównych producentów na świecie (z wyłączeniem Chin i z uwzględnieniem głównych producentów w UE). Źródło: USDA i Eurostat.
Listopad 2023/ Redakcja 333.