Wirus ASF przeniósł się z Europy do Chin w sierpniu 2018 r., a następnie szybko rozprzestrzenił się po całym kraju. Wirus wpłynął na podaż wieprzowiny w Chinach bardziej niż wskazuje na to liczba oficjalnie zgłoszonych ognisk. Po pierwszych przypadkach ASF w Chinach, pogłowie trzody chlewnej przeszło 30-miesięczny cykl spadku i odbudowy od trzeciego kwartału 2018 r. (Q3) do 2021 r. (Q1). Szacuje się, że Chiny straciły 27.9 miliona ton metrycznych swojej produkcji wieprzowiny podczas tego 30-miesięcznego cyklu.
Chiny importowały rekordową ilość wieprzowiny w tym okresie, ale import zastąpił tylko jedną piątą utraconej produkcji. W związku z tym Chiny doświadczyły niedoborów w dostawach wieprzowiny przez około 18 miesięcy, szczególnie dotkliwych w drugiej połowie 2019 r. i przez większość 2020 r.
Wzrost cen wieprzowiny opóźnił rozprzestrzenianie się choroby. Ceny wieprzowiny w Chinach wzrosły ponad dwukrotnie, przy czym większość wzrostu nastąpiła około rok po pierwszych ogniskach choroby. Ceny wieprzowiny utrzymywały się na wysokim poziomie przez 14 miesięcy, a następnie gwałtownie spadły w 2021 roku. Ceny wieprzowiny powróciły do poziomu zbliżonego do tego sprzed ASF około 38 miesięcy po pierwszych ogniskach choroby.
Eksport wieprzowiny do Chin wzrósł w latach 2019-20. Chiny odpowiadały za 45% światowego importu wieprzowiny w 2020 roku. Łącznie 31 krajów eksportowało wieprzowinę do Chin, ale Unia Europejska odpowiadała za 58% eksportu. Stany Zjednoczone były drugim wiodącym eksporterem wieprzowiny do Chin, z 15% udziałem, pomimo napięć handlowych, które zbiegły się z wybuchami ASF w Chinach.
Podczas 14-miesięcznego szczytu popytu importowego Chin udział wieprzowiny eksportowanej do Chin wzrósł w przypadku krajów eksportujących wieprzowinę. Sprzedaż kawałków o wyższej wartości rosła najszybciej.
Wpływ na rynki wieprzowiny poza Chinami był stosunkowo niewielki. Na przykład wzrost cen wieprzowiny w trzech wiodących krajach eksportujących wieprzowinę (Stany Zjednoczone, Niemcy i Hiszpania) był stosunkowo krótki i znacznie mniejszy niż wzrost cen w Chinach.
Zmienność na chińskim rynku wieprzowiny jest stałym źródłem niepewności dla eksporterów pomimo odbicia w chińskiej produkcji.
Listopad 2023r./ USDA/ USA
https://www.ers.usda.gov/