W wyniku inicjatyw na rzecz bardziej odpowiedzialnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych i zarządzania nimi, zużycie środków przeciwdrobnoustrojowych spadło na całym świecie i na większości głównych rynków. Na przykład w Wielkiej Brytanii sprzedaż środków przeciwdrobnoustrojowych dla zwierząt gospodarskich spadła o 59% w latach 2014-2022, przy 82% spadku stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych o najwyższym priorytecie i krytycznym znaczeniu. W całej UE ich stosowanie spadło o 53% od 2011 r., a na dużych rynkach, takich jak Niemcy, nawet o 68%.
Zapobieganie jest odpowiedzialną drogą do zmniejszenia zapotrzebowania na środki przeciwdrobnoustrojowe, aby uniknąć wzrostu liczby nieleczonych zakażeń. Niniejszy raport ilustruje, w jaki sposób rządy, pracownicy służby zdrowia, weterynarze i producenci żywności mogą współpracować w celu wdrożenia większej liczby narzędzi zapobiegania chorobom, zmniejszając zapotrzebowanie na środki przeciwdrobnoustrojowe w gospodarstwach i przechodząc na zdrowsze i bardziej zrównoważone systemy rolno-spożywcze.
Dostępność i stosowanie zarówno środków przeciwdrobnoustrojowych, jak i alternatywnych form profilaktyki są bardzo zróżnicowane na całym świecie. Wyposażając wszystkie kraje w lepsze środki zapobiegawcze, świat może skuteczniej osiągnąć cel, jakim jest ograniczenie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych przy jednoczesnym promowaniu bardziej zrównoważonego podejścia do zdrowia ludzi i zwierząt. Niniejszy raport przedstawia przykłady tego, w jaki sposób specjaliści wdrożyli ulepszoną opiekę profilaktyczną, zmniejszając w ten sposób zapotrzebowanie na stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w gospodarstwach rolnych, oferując jednocześnie model tego, w jaki sposób narzędzia te mogą być stosowane w innych miejscach. Przedstawiono również przegląd inicjatyw mających na celu zwiększenie wykorzystania i wdrożenia profilaktyki w terenie.
Lepsze odżywianie i zdrowie zwierząt może zwiększyć ich naturalną odporność, zmniejszając zapotrzebowanie na środki przeciwdrobnoustrojowe oraz poprawiając zdrowie i bezpieczeństwo żywności. W celu zmniejszenia zapotrzebowania na antybiotyki można wdrożyć i ulepszyć środki bezpieczeństwa biologicznego, niezależnie od poziomu zaawansowania rynku. Nowoczesne testy genetyczne u zwierząt gospodarskich mogą zmniejszyć ryzyko chorób bakteryjnych i zapotrzebowanie na antybiotyki. Technologie cyfrowe zwiększają wysiłki na rzecz zapobiegania chorobom zwierząt na całym świecie. Na przykład, system monitorowania dźwięku w produkcji trzody chlewnej do wykrywania stanu zdrowia układu oddechowego rosnących świń zmniejszył zużycie antybiotyków dzięki skuteczniejszej wczesnej interwencji. Do leczenia chorób u zwierząt można stosować środki przeciwdrobnoustrojowe niemające znaczenia medycznego. W przypadku niektórych chorób i sytuacji podejście to może pomóc zmniejszyć zapotrzebowanie na medycznie ważne lub krytycznie ważne środki przeciwdrobnoustrojowe.
HealthforAnimals, 2024. Jak zapobieganie może zmniejszyć zapotrzebowanie na antybiotyki. Bruksela