Specjalne badanie Eurobarometru (533) zostało przeprowadzone między 2 a 26 marca 2023 roku. Przeprowadzono wywiady z 26 376 respondentami z 27 państw członkowskich UE z różnych grup społecznych i demograficznych.
- Zdecydowana większość Europejczyków (84%) uważa, że dobrostan zwierząt hodowlanych powinien być lepiej chroniony w ich kraju niż obecnie.
- Podobna liczba (83%) popiera ograniczenie czasu transportu zwierząt.
- Ponad 90% Europejczyków uważa, że praktyki rolnicze i hodowlane powinny spełniać podstawowe wymogi etyczne. Obejmują one oferowanie zwierzętom wystarczającej przestrzeni, wystarczającej ilości pożywienia i wody, środowiska dostosowanego do ich potrzeb (błoto, słoma itp.) oraz zapewnienie właściwego obchodzenia się ze zwierzętami. Badanie wykazało również wysoki poziom troski o dobrostan zwierząt w rzeźniach.
- Trzy czwarte respondentów uznało praktykę zabijania piskląt płci męskiej po urodzeniu za niedopuszczalną, podczas gdy zdecydowana większość opowiedziała się za zakazem obcinania niektórych części ciała zwierząt (ogonów, uszu, dziobów itp.), chyba że jest to bezwzględnie konieczne i przy zastosowaniu znieczulenia.
- Jeśli chodzi o import żywności z krajów spoza UE, ponad ośmiu na dziesięciu Europejczyków (84%) uważa, że obecna sytuacja w zakresie dobrostanu zwierząt powinna ulec zmianie, albo poprzez zastosowanie unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt do importowanej żywności, albo poprzez etykietowanie żywności zgodnie ze stosowanymi standardami.
- Pomimo wywiadów przeprowadzonych w marcu 2023 r., kiedy ceny żywności były już bardzo wysokie z powodu inflacji, 60% respondentów wskazało, że byliby skłonni zapłacić więcej za produkty pochodzące z systemów hodowli przyjaznych dla dobrostanu zwierząt. Około jedna czwarta (26%) byłaby gotowa zapłacić do 5% więcej za żywność przyjazną dla dobrostanu zwierząt.
19 października 2023 r./ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu