Odpowiedzi na te pytania i wiele innych można znaleźć w Agriculture, forestry and fisheries statistical book, opublikowane przez Eurostat.
Publikację otwiera rozdział poświęcony głównym cechom uprawy UE, produkcji i wartości ekonomicznej suchych roślin strączkowych z okazji międzynarodowego roku FAO skupionego na tym temacie. W rozdziale poświęconym strukturze gospodarstw rolnych, opisano dychotomie między małymi rodzinnymi gospodarstwami, a hodowlą intensywną, drobnymi gospodarstwami i większymi gospodarstwami korporacyjnymi, które wydają się być stosunkowo wyspecjalizowane. Są one analizowane z różnych perspektyw, w tym struktury siły roboczej. Ciekawe wnioski z tej części pokazują przede wszystkim, że:
- bardzo duże gospodarstwa rodzinne stanowią 6,3% całkowitej liczby ferm i 71,4% standardowej produkcji rolnej w UE
- rolnictwo jest głównie rodzinną działalnością w UE, gdzie ponad trzy czwarte (76,3%) siły roboczej to członkowie rodziny.
Przedstawione informacje dotyczace cen obejmują produkcję rolną, wkład pracy, dochody i indeksy cen, natomiast cały rozdział poświęcony jest rolnictwou i środowisku, ocenie ryzyka zanieczyszczenia azotem i fosforem i prezentuje dane dotyczące nawadniania i nawadnianych obszarów, jak również sprzedaży pestycydów.
Wskaźniki produkcji rolnej przedstawiają szczegółowe dane dotyczące upraw, zwierząt gospodarskich i mięsa oraz mleka i jego przetworów. W tej sekcji czytelnik dowie się na przykład, że:
- Hiszpania i Niemcy posiadają największe pogłowia świń w EU (odpowiednio 28.4 i 27.7 mln), Francja ma najliczniejsze pogłowie bydła (19.4 mln) a Wielka Bytania owiec (23.1 mln) ;
- Holandia, Hiszpania i Włochy byli naważniejszymi producentami warzyw w EU pod kątem ekonomicznym, co wyniosło ponad połowę wartości produkcji w UE w 2015 ;
- Hiszpania, Włochy i Francja były w czołówce produkcji owoców w EU jeśli chodzi o wartość ekonomiczną, co wynosiło ponad 60% wartości w EU w 2015
środa 21 grudnia, 2016/ EUROSTAT/ UE.
http://ec.europa.eu/eurostat