X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

KE: odstępstwo od przepisów zobowiązujących rolników do utrzymywania niektórych obszarów nieprodukcyjnych

Komisja Europejska proponuje umożliwienie unijnym rolnikom korzystania do 2024 r. z odstępstw od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej zobowiązujących ich do utrzymywania niektórych obszarów nieprodukcyjnych.

9 luty 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Aby otrzymać wsparcie w ramach WPR, rolnicy muszą przestrzegać rozszerzonego zestawu dziewięciu norm korzystnych dla środowiska i klimatu. Ta zasada warunkowości ma zastosowanie do blisko 90% użytków rolnych w UE i odgrywa ważną rolę we włączaniu zrównoważonych praktyk rolniczych do głównego nurtu polityki. Ten zestaw podstawowych norm jest określany jako GAEC, co oznacza "dobre warunki rolne i środowiskowe".

Norma GAEC 8 wymaga, między innymi, przeznaczenia minimalnej części gruntów ornych na obszary lub cechy nieprodukcyjne. Te ostatnie zazwyczaj odnoszą się do gruntów leżących odłogiem, ale także do elementów takich jak żywopłoty lub drzewa. Gospodarstwa rolne posiadające mniej niż dziesięć hektarów gruntów ornych są zazwyczaj zwolnione z tego obowiązku. Komisja przewiduje możliwość zwolnienia z tego wymogu wszystkich rolników w UE, którzy nadal kwalifikują się do podstawowych płatności bezpośrednich w ramach WPR.

Zamiast utrzymywania gruntów ugorowanych lub nieproduktywnych na 4 % gruntów ornych, unijni rolnicy uprawiający rośliny wiążące azot (takie jak soczewica, groch lub fasole) i/lub międzyplony na 7 % gruntów ornych będą uważani za spełniających ten wymóg. Międzyplony to rośliny rosnące pomiędzy dwoma głównymi uprawami. Rośliny te mogą służyć jako pasza dla zwierząt lub jako nawóz zielony. Stosowanie roślin wiążących azot i międzyplonów przynosi szereg korzyści środowiskowych dla zdrowia gleby, w tym dla bioróżnorodności gleby i ograniczenia wymywania składników odżywczych. Uprawy te mają być prowadzone bez środków ochrony roślin, aby utrzymać środowiskowe ambicje WPR.

Środek zostanie przegłosowany w najbliższych dniach przez państwa członkowskie zebrane na posiedzeniu komisji. Następnie Komisja przystąpi do formalnego przyjęcia. Rozporządzenie będzie stosowane z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2024 r. Państwa członkowskie, które chcą zastosować odstępstwo na poziomie krajowym, muszą powiadomić Komisję w ciągu 15 dni, aby rolnicy mogli zostać poinformowani tak szybko, jak to możliwe.

31 stycznia, 2024/ EC/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji