Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący czasowego usunięcia cła dla ukraińskiego eksportu do UE.
W związku z niedawnymi bezprecedensowymi wydarzeniami, wyzwaniami politycznymi i gospodarczymi na Ukrainie, w dniu 6 marca 2014 r. Rada Europejska wyraziła swoje wsparcie w celu pomocy w stabilizacji gospodarki Ukrainy. Jednym ze środków było przyznanie autonomicznych preferencji handlowych.
Ideą jest, aby nie czekać na wejście w życie umowy stowarzyszenia (Association Agreement, AA) i przepisów dotyczących Umowy o Pogłębionych i Całościowych Strefach Wolnego Handlu (DCFTA), ale żeby wspierać realizację za pomocą taryf autonomicznych preferencji handlowych i rozpocząć jednostronne obniżenie lub zniesienia należności celnych UE w zakresie towarów pochodzących z Ukrainy. Jednak preferencje nie są substytutem DCFTA i taka ulga będzie udzielana tylko przez ograniczony okres czasu, do 1 listopada 2014 roku. Oczekuje się, że DCFTA między UE a Ukrainą zostanie podpisana i tymczasowo stosowana jeszcze przed 1 listopada 2014 r., co zakończy jednostronny system autonomicznych preferencji handlowych.
Po przyjęciu wniosku przez UE, to jednostronne działanie pozwoli ukraińskim eksporterom do korzystania z preferencyjnego dostępu do rynku UE, w pełni zgodnym z harmonogramem koncesji wynegocjowanych w ramach DCFTA. Ukraina nie będzie musiała w zamian zapewniać dodatkowego dostępu dla eksportu z UE. Tymczasowe zniesienie cła będzie całkowite lub częściowe, w zależności od sektora.
W odniesieniu do produktów rolnych UE podjęła istotne, ale bardziej ograniczone działania w celu otwarcia rynku dla ukraińskiego rolnictwa. Dzięki temu europejski sektor rolny nie będzie pokrzywdzony tym jednostronnym działaniem handlowym. Konkretnie, UE będzie udzielać natychmiastowych i nieograniczonych preferencji dla 82,2% eksportu Ukrainy. Dla innych produktów (zboża, wieprzowina, wołowina, drób i kilka dodatkowych produktów) osiągnięto częściową liberalizację poprzez przyznawanie bezcłowych kontyngentów taryfowych (TRQ), ograniczając ilości niektórych towarów, które mogą skorzystać na tych preferencjach handlowych.
11 marzec, wtorek, 2014/ EC/ Unia Europejska.
http://europa.eu/rapid/