Przewiduje się, że popyt na wzrost produkcji zbóż spowolni, częściowo dlatego, że spożycie żywności na mieszkańca większości zbóż osiąga poziom nasycenia w wielu krajach. Szacuje się, że w 2032 r. 41% wszystkich zbóż będzie bezpośrednio spożywane przez ludzi, 37% będzie wykorzystywane na pasze dla zwierząt, a biopaliwa i inne zastosowania przemysłowe będą stanowić resztę.
Przewiduje się, że średnia światowa konsumpcja mięsa na mieszkańca będzie wzrastać o 0,1% rocznie, głównie w krajach o średnich i niższych dochodach. Oczekuje się, że światowy popyt na mięso wzrośnie do 2032 r., ale poziomy konsumpcji na mieszkańca w krajach o wysokim dochodzie spadną w nadchodzącej dekadzie, na czele ze spadkami w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.
Przewiduje się, że światowa konsumpcja drobiu, wieprzowiny, wołowiny i baraniny wzrośnie odpowiednio o 15%, 11%, 10% i 15% do 2032 roku. Przewiduje się, że w ciągu następnej dekady globalne spożycie wieprzowiny wzrośnie na całym świecie, z wyjątkiem Europy, gdzie konsumpcja jest już wysoka. Przewiduje się, że wieprzowina osiągnie 93 Mt rwe do 2032 roku. Jednak w przeliczeniu na mieszkańca wzrost ten będzie stagnacyjny w okresie objętym prognozą. Przewiduje się, że w krajach Ameryki Łacińskiej spożycie na mieszkańca wzrośnie ze względu na korzystne względne ceny wieprzowiny / wołowiny. W pozostałych krajach przewiduje się, że popyt na mieszkańca pozostanie na tym samym poziomie lub spadnie.
Przewiduje się, że globalna produkcja żywego inwentarza i ryb będzie rosła o 1,3% rocznie w ciągu następnej dekady, wolniej niż w niedalekiej przeszłości. Przewiduje się, że mięso drobiowe będzie odpowiadać za prawie połowę wzrostu całkowitej produkcji mięsa do 2032 roku.
Przewiduje się, że globalny handel towarami rolnymi objętymi prognozą będzie wzrastał o 1,3% rocznie - o połowę wolniej niż w ostatniej dekadzie - głównie ze względu na wolniejszy wzrost popytu w krajach o średnim dochodzie. Kukurydza, pszenica i soja w największym stopniu przyczyniły się do ogólnego wzrostu handlu produktami rolnymi w minionej dekadzie; przewiduje się jednak, że w ciągu najbliższych 10 lat odnotują one największy spadek w handlu.
6 lipca, 2023/ FAO.
https://www.fao.org