Komisja Europejska przedstawiła szereg krótko- i średnioterminowych działań mających na celu zwiększenie światowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz wsparcie unijnych rolników i konsumentów w obliczu rosnących cen żywności i kosztów produkcji, takich jak energia i nawozy. Rosnące światowe ceny towarów, dodatkowo przyspieszone przez rosyjską inwazję na Ukrainę, ponownie podkreślają potrzebę stworzenia bardziej odpornych i zrównoważonych unijnych łańcuchów dostaw żywności i produktów rolnych, zgodnie ze strategią "od pola do stołu".
Obecnie dostępność żywności w UE nie jest zagrożona, ponieważ kontynent jest w dużej mierze samowystarczalny pod względem wielu produktów rolnych. Europejski sektor rolny jest jednak importerem netto określonych produktów. Ta wrażliwość, w połączeniu z wysokimi kosztami nakładów, takich jak nawozy i paliwa kopalne, stanowi wyzwanie dla rolników w zakresie produkcji i grozi wzrostem cen żywności.
Środki wsparcia dla przemysłu rolnego
- Wyjątkowe środki wsparcia w wysokości 500 mln EUR przeznaczone na bezpośrednią pomoc rolnikom najbardziej dotkniętym rosnącymi kosztami środków produkcji i zamknięciem rynków eksportowych. Państwa członkowskie mogą w drodze wyjątku uzupełnić to wsparcie UE o maksymalnie 200% ze środków krajowych.
- Aby rozwiązać problemy z przepływem środków pieniężnych, z którymi borykają się obecnie rolnicy, państwa UE będą mogły wypłacać wyższe poziomy płatności bezpośrednich w ramach WPR z góry.
- W świetle szczególnie trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się ten sektor, wprowadzone zostaną środki wspierające rynek wieprzowiny.
- Przyznaje się wyjątkowe i tymczasowe odstępstwo, aby umożliwić produkcję roślinną na gruntach ugorowanych, przy jednoczesnym utrzymaniu pełnych płatności ekologicznych dla rolników.
Dostępne są: komunikat, notatka prasowa, FAQs, i arkusz informacyjny..
24 marca, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu/commission/