W dniu 11 kwietnia 2024 r. Komisja skonsultowała się z państwami członkowskimi w sprawie utrzymywania się poważnych zakłóceń w gospodarce, mających wpływ w szczególności na podstawowe sektory rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury. Komisja odnotowała również konkluzje Rady Europejskiej z 17 i 18 kwietnia 2024 r. w sprawie znaczenia odpornego i zrównoważonego sektora rolnego dla bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii UE oraz jej zachętę do kontynuowania prac nad ewentualnym przedłużeniem TCTF.
W tym kontekście Komisja postanowiła przyjąć ograniczone przedłużenie sekcji 2.1 TCTF dla podstawowego sektora rolnego, a także sektorów rybołówstwa i akwakultury. Decyzja o opóźnieniu stopniowego wycofywania TCTF pozwala państwom członkowskim na udzielanie ograniczonych kwot pomocy przedsiębiorstwom działającym w tych sektorach przez kolejne sześć miesięcy, do 31 grudnia 2024 roku. Da to państwom członkowskim więcej czasu na wdrożenie środków wsparcia, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Przedłużenie nie obejmuje zwiększenia pułapów określonych dla ograniczonych kwot pomocy. W związku z tym państwa członkowskie nadal będą mogły zapewniać przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem lub późniejszymi sankcjami i kontrsankcjami, w tym ze strony Rosji, do 280 000 euro dla sektora rolnego i do 335 000 euro dla sektora rybołówstwa i akwakultury.
poprawka nie ma wpływu na pozostałe postanowienia TCTF:
- Sekcja 2.1, umożliwiająca państwom członkowskim przyznawanie ograniczonych kwot pomocy, zostanie wycofana do dnia 30 czerwca 2024 r. w odniesieniu do wszystkich sektorów innych niż podstawowa produkcja rolna, rybołówstwo i akwakultura;
- Sekcja 2.4, umożliwiająca państwom członkowskim przyznawanie pomocy w celu zrekompensowania wysokich cen energii, również zostanie wycofana do dnia 30 czerwca 2024 r;
- sekcje 2.2 i 2.3 dotyczące wsparcia płynności w formie gwarancji państwowych i dotowanych pożyczek oraz sekcja 2.7 dotycząca środków mających na celu wspieranie zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną zostały już wycofane w dniu 31 grudnia 2023 r.; natomiast
- Sekcje 2.5, 2.6 i 2.8 mające na celu przyspieszenie zielonej transformacji i zmniejszenie zależności paliwowej pozostaną dostępne do dnia 31 grudnia 2025 r.
Równolegle Komisja rozpocznie również przegląd rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w sektorze rolnym, w świetle presji inflacyjnej w ostatnich latach i obecnego kontekstu, w którym między innymi wysokie ceny towarów wpływają na sektor rolny. Rozporządzenie to zwalnia niewielkie kwoty wsparcia w sektorze rolnym z kontroli pomocy państwa, ponieważ uważa się, że nie mają one wpływu na konkurencję i handel na jednolitym rynku. W szczególności państwa członkowskie mogą przyznawać wsparcie dla sektora rolnego w wysokości do 20 000 euro na beneficjenta (25 000 euro, jeśli państwo członkowskie posiada centralny rejestr do rejestrowania pomocy de minimis) przez okres 3 lat bez uprzedniego powiadomienia Komisji w celu zatwierdzenia. Przepisy dotyczące pomocy de minimis w sektorze rolnym zostały ostatnio zmienione w 2019 r. i będą wymagały przeglądu przed ich wygaśnięciem w dniu 31 grudnia 2027 r.
2 maja 2024 r./ Komisja Europejska/ Unia Europejska.
https://ec.europa.eu