Organizatorzy zwracają się do Komisji o zaproponowanie przepisów zakazujących stosowania: klatek dla kur niosek, królików, mnożników brojlerów, mnożników niosek, przepiórek, kaczek i gęsi; blokad w kojcach porodowych loch; stanowisk pojedynczych dla loch, indywidualnych stanowisk cieląt, tam gdzie jeszcze nie są zabronione.
Decyzja Komisji o zarejestrowaniu Inicjatywy dotyczy wyłącznie prawnej dopuszczalności wniosku. Komisja jeszcze tego nie przeanalizowała.
Rejestracja tej inicjatywy nastąpi w dniu 11 września 2018 r., rozpoczynając roczny proces zbierania podpisów poparcia przez jej organizatorów. Jeżeli inicjatywa otrzyma milion deklaracji poparcia w ciągu jednego roku, z co najmniej siedmiu różnych państw członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu trzech miesięcy. Komisja może zdecydować, czy zastosować się do wniosku, czy też nie, i w obu przypadkach wymagane będzie wyjaśnienie obranego stanowiska.
Europejskie inicjatywy obywatelskie zostały wprowadzone wraz z traktatem lizbońskim i uruchomione jako narzędzie ustalania agend w rękach obywateli w kwietniu 2012 r., po wejściu w życie rozporządzenia o europejskiej inicjatywie obywatelskiej, które wdraża postanowienia Traktatu.
Po oficjalnej rejestracji europejska inicjatywa obywatelska umożliwia milionowi obywateli z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich UE do skłonienia Komisji Europejskiej do przedstawienia aktu prawnego w dziedzinach, w których Komisja ma taką możliwość.
Warunki dopuszczalności, jak przewidziano w rozporządzeniu w sprawie europejskiej inicjatywy obywatelskiej, polegają na tym, że proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza ramy uprawnień Komisji, że nie jest w oczywisty sposób obelżywe, niepoważne lub dokuczliwe. oraz że nie jest to oczywiście sprzeczne z wartościami Unii.
Cały tekst inicjatywy 'End the cage Age' European Citizens Initiative (aktywne od 11 września)
czwartek 4 września, 2018/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid