Umowa handlowa wyeliminuje ponad 99% ceł na towary będące przedmiotem wymiany między obiema stronami. Wietnam zniesie 65% ceł importowych na eksport z UE z chwilą wejścia w życie umowy, a pozostała część ceł będzie stopniowo znoszona w ciągu 10 lat, aby uwzględnić fakt, że Wietnam jest krajem rozwijającym się. Umowa zawiera również przepisy szczególne dotyczące barier pozataryfowych w sektorze motoryzacyjnym i zapewni ochronę dla 169 tradycyjnych europejskich produktów spożywczych i napojów w Wietnamie, tzw. oznaczeń geograficznych, takich jak wino Rioja lub ser Roquefort. Dzięki umowie przedsiębiorstwa z UE będą mogły uczestniczyć na równi z przedsiębiorstwami krajowymi w przetargach na zamówienia publiczne z udziałem wietnamskich władz i przedsiębiorstw państwowych.
Oprócz oferowania znacznych możliwości gospodarczych, umowa handlowa gwarantuje również, że handel, inwestycje i zrównoważony rozwój idą w parze, ustanawiając najwyższe standardy pracy, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i konsumenta, zapewniając, że nie ma "wyścigu do dna" w celu przyciągani handlu i inwestycji.
Umowa handlowa zawiera instytucjonalne i prawne powiązanie z umową o partnerstwie i współpracy między UE a Wietnamem, umożliwiając odpowiednie działania w przypadku naruszenia praw człowieka.
Zarys sytuacji
Wietnam jest drugim co do wielkości partnerem handlowym UE w Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) po Singapurze, z obrotem towarami o wartości 47,6 mld EUR rocznie i 3,6 mld EUR w zakresie usług. Podczas gdy zasoby inwestycyjne UE w Wietnamie pozostają skromne i wynoszą 8,3 miliarda euro w 2016 r., coraz więcej europejskich przedsiębiorstw ustanawia tam centrum w celu obsługi regionu Mekong. Główny import UE z Wietnamu obejmuje sprzęt telekomunikacyjny, odzież i produkty spożywcze. UE eksportuje głównie towary takie jak maszyny i sprzęt transportowy, chemikalia i produkty rolne.
Kolejne kroki
Komisja przedkłada teraz Radzie propozycje podpisania i zawarcia obu umów. Po zatwierdzeniu przez Radę umowy zostaną podpisane i przedstawione Parlamentowi Europejskiemu do zatwierdzenia. Po wyrażeniu przez Parlament Europejski zgody, umowa handlowa może zostać zawarta przez Radę i wejść w życie. Umowa o ochronie inwestycji z Wietnamem zostanie ratyfikowana przez państwa członkowskie zgodnie z ich wewnętrznymi procedurami.
środa 17 października, 2018/ EC/ UE
http://europa.eu