Komisja przedstawiła Radzie sprawozdanie w sprawie rozwoju białek roślinnych w Unii Europejskiej. W sprawozdaniu, przyjętym w listopadzie 2018 r., analizuje się podaż i popyt na białka roślinne (takie jak rzepak, nasiona słonecznika lub soczewica) w UE i bada sposoby dalszego rozwoju ich produkcji w sposób ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.
Delegacje z dużym zadowoleniem przyjęły sprawozdanie Komisji w sprawie białek roślinnych i uznały, że objęły wszystkie kluczowe działania mające na celu promowanie rozwoju białek roślinnych w UE. Zdaniem państw członkowskich większa koncentracja na badaniach, technologii i innowacjach może być jednym ze sposobów wspierania wzrostu produkcji białka, wraz z utworzeniem platformy informacyjnej na poziomie UE oraz zwiększeniem świadomości konsumentów.
Podczas gdy niektóre delegacje podkreśliły pozytywny wpływ na środowisko rosnących białek roślinnych, inne ostrzegły przed pośrednimi skutkami środowiskowymi związanymi z importem białek roślinnych, np. wylesianiem.
Niektóre z instrumentów WPR (np. środki promocji, dzielenie się wiedzą, organizacje producentów, ekoprojekty) uznano za możliwe do wspierania rozwoju produkcji białek roślinnych w UE. Pod tym względem wielu z zadowoleniem przyjęło elastyczność przyznaną krajom członkowskim w zakresie definiowania własnych planów strategicznych WPR w przyszłości. Delegacje miały rozbieżne poglądy na temat stosowności dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją w celu ograniczenia niedoboru białka roślinnego w UE.
Rozwój białek roślinnych w Europie jest jednym z priorytetów prezydencji rumuńskiej.
poniedziałek 28 stycznia, 2019/ Consilium/ UE.
https://www.consilium.europa.eu