Europejska Federacja Łowiectwa i Konserwacji Przyrody (FACE) oraz Komisja Europejska zorganizowały konferencję wysokiego szczebla pt. "Przygotowanie europejskich myśliwych do zwalczania afrykańskiego pomoru świń" na wystawie "Jagd und Hund" w Dortmundzie w Niemczech.
W konferencji wzięli udział eksperci ze społeczności łowieckiej, naukowcy, Komisja Europejska, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), władze krajowe, a także główni interesariusze z unijnych sektorów rolnictwa i produkcji mięsa wieprzowego. .
Wszystkie zainteresowane strony biorące udział w konferencji wyraziły głębokie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w Europie. Obecnie nie ma znanego skutecznego leczenia ani szczepienia ASF, mimo znacznej ilości badań.
Torquejarn Larsson, prezes FACE, otworzył konferencję, stwierdzając: "Myśliwi to oczy i uszy dzikiej przyrody i mają kluczową rolę do odegrania w eliminowaniu ASF, ale musimy być odpowiednio przygotowani, aby poradzić sobie z choroby w najbardziej efektywny sposób. Mamy wiele do zaoferowania, a władze i inni decydenci powinni zapewnić, że jesteśmy kluczowym elementem debaty na każdym szczeblu ".
Europejski komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności, pan Vytenis Andriukaitis, podkreślił, że kluczowe znaczenie ma świadomość każdego myśliwego i zwraca uwagę na to, jak łatwo choroba może się rozprzestrzeniać. Doszedł do wniosku, że: "Myśliwi mają wyjątkową możliwość zmiany sytuacji i ogromny wpływ na wynik walki z chorobą, na lepszy lub gorszy, ponieważ mogą przyczynić się do zwiększenia lub zmniejszenia rozprzestrzeniania się choroby: ich rola jest kluczowa w tej bitwie".
Inni kluczowi mówcy to Komisja Europejska, Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt, eksperci ze społeczności łowieckiej i sektora rolnictwa. Wszyscy podzielili się swoimi obserwacjami i przedstawili swoje doświadczenia na temat najlepszych praktyk w zakresie eradykacji ASF. Obecnie trwają prace nad rekomendacjami, które będą promowane w całej Europie.
środa 30 stycznia, 2019/ FACE/ UE.
https://www.face.eu