Polski sektor wieprzowiny stoi przed wyzwaniem związanym z ograniczeniami eksportowymi nałożonymi z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). KRW wskazuje, że w 2013 roku eksport wieprzowiny z Polski do Chin generował przychody na poziomie 67 mln Euro, stanowiąc znaczący segment polskiego eksportu rolno-spożywczego. Jednak obecnie polscy producenci napotykają na trudności w dostępie do rynków zagranicznych, w tym chińskiego, jednego z największych na świecie odbiorców wieprzowiny.
Kluczowym rozwiązaniem tego problemu byłoby uznanie przez Chiny regionalizacji produkcji wieprzowiny, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Francji. Taka regionalizacja pozwoliłaby na eksport produktów z obszarów wolnych od ASF, co mogłoby znacząco wesprzeć odbudowę i rozwój polskiego sektora wieprzowiny. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwiłoby lepsze zarządzanie nadwyżkami produkcji zbóż oraz stabilizację cen na rynku krajowym. Ponadto, wzmocniłoby to pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
KRW podkreśla, że Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze stanowi idealną platformę do podjęcia dialogu w tej sprawie. Zaangażowanie i wsparcie władz w lobbowaniu na rzecz uznania regionalizacji produkcji wieprzowiny przez Chiny oraz promocji polskiego eksportu mogą przynieść wymierne korzyści dla całego polskiego sektora rolniczego.
7 czerwca 2024r. / Redakcja 333 na podstawie informacji Krajowej Rady Wieprzowiny/ Polska