Wzrost produkcji wieprzowiny w UE spowolni w 2021 r.
Produkcja wieprzowiny w UE wzrosła o 1,2% w 2020 r., napędzana popytem eksportowym. Badanie pogłowia z grudnia 2020 r. wskazuje na wzrost liczby tuczników o 750 000 sztuk, czyli o 0,8%. Liczba prosiąt również wzrosła o 2,2 mln sztuk, głównie we Francji. Prawdopodobnie doprowadzi to do wzrostu produkcji wieprzowiny w I półroczu 2021 r. Natomiast liczba macior zmniejszyła się o 0,5%.
Po stabilizacji latem 2020 r. ceny trzody chlewnej zaczęły ponownie spadać, głównie z powodu ograniczeń dotyczących COVID-19 w rzeźniach. Odnotowanie we wrześniu 2020 roku ASF u dzików w Niemczech i wynikające z tego zakazy eksportu, przyspieszyły ten proces. Wywarło to presję na ceny do początku 2021 r., kiedy zaczęły one odbijać, szczególnie dzięki ciągłemu popytowi ze strony Chin i niższej podaży krajowej.
Ogółem produkcja wieprzowiny ma wzrosnąć tylko nieznacznie o 0,7% w 2021 r. Przewiduje się, że spożycie wieprzowiny wzrośnie do 32,7 kg na mieszkańca (+ 1,4%), ponieważ więcej wieprzowiny będzie dostępne na rynku krajowym.
Eksport do Chin na rekordowym poziomie pomimo ASF
Eksport wieprzowiny wzrósł o 18% w 2020 r. Zdecydowanie największy udział przypadł na Chiny, zwiększając ich wymianę handlową z UE o około 1 mln ton. Chociaż przypadki ASF w Niemczech spowodowały natychmiastowe ograniczenia handlowe w eksporcie do kluczowych partnerów (Chiny, Korea Południowa i Japonia), inne państwa członkowskie UE były w stanie przejąć lukę pozostawioną przez niemieckich handlowców. Inne kraje UE, takie jak Belgia, Węgry i Polska, borykają się (nadal) z podobnymi ograniczeniami eksportowymi.
Po dwóch latach spektakularnego wzrostu eksport zmniejszy się, ale nadal pozostanie na bardzo wysokim poziomie. Sektor wieprzowiny w Chinach zaczyna się odradzać, ale wciąż pojawiają się nowe przypadki ASF, co może spowolnić ten postęp. Eradykacja ASF w innych regionach Azji zajmie jeszcze więcej czasu. Pomimo poszukiwania szczepionki przeciwko ASF, nie odnotowano żadnych udanych badań ani postępów.
30 marca, 2021/ Komisja Europejska / Unia Europejska.
https://ec.europa.eu/