Spotkanie rozpoczął Janusz Terka z Solidarności Rolników Indywidualnych, członek KRW, który podkreślił, że celem było omówienie strategii rozwoju branży trzody chlewnej oraz działań związanych z ASF.
Maciej Perzyna, lekarz weterynarii i pracownik naukowy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, przedstawił analizę sytuacji polskiej branży wieprzowej w kontekście ASF, zwracając uwagę na niespójność działań związanych z eliminacją dzików, co osłabia prewencję. Andrzej Kabat z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”, również członek KRW, omówił kluczowe działania, które powinny zostać podjęte, aby walka z ASF była skuteczna. Wskazał na błędy takie jak wprowadzenie okresu ochronnego dla macior dzików i zniesienie noktowizji oraz podkreślił potrzebę karania blokowania polowań. Zaproponował również wynagrodzenia dla osób znajdujących truchła dzików oraz stosowanie fotopułapek i psów do inwentaryzacji dzików, a także edukację turystów o wirusie ASF. Dla małych gospodarstw wskazał konieczność stałego monitoringu i corocznych badań krwi świń.
Doktor Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii, uznał przedstawione propozycje za warte rozważenia. Podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna stosuje zarówno polskie prawo, jak i unijne rozporządzenia, co komplikuje zmiany w unijnym prawie, wymagające zgody innych państw członkowskich. Omówił trudności w przekonywaniu innych krajów do polskich propozycji.
Podczas spotkania zaproponowano reaktywację Międzyresortowego Zespołu ds. Walki z ASF, który miałby opracowywać i wdrażać niezbędne rozwiązania w celu efektywnego zwalczania ASF. Obie strony zadeklarowały kontynuację merytorycznej współpracy.
11 czerwca 2024r. / Krajowa Rada Wieprzowiny/ Polska