Lepsze otoczenie kosztowe i stabilny popyt wspierają perspektywy dla światowych rynków wieprzowiny. Niższe koszty paszy będą wspierać rozwój hodowli, a konsumpcja wieprzowiny w drugiej połowie 2024 r. powinna się poprawić ze względu na sezonowy popyt. Czynnikami ryzyka pozostają jednak presja chorobowa i podatność na zagrożenia w handlu - w tym dochodzenie antydumpingowe Chin w sprawie importu wieprzowiny z UE.
Globalny handel stoi w obliczu wyzwań związanych z dynamiką geopolityczną. Rozpoczęcie przez Chiny dochodzenia antydumpingowego w sprawie importu wieprzowiny z UE budzi obawy o niestabilność globalnego handlu. Wojna handlowa między USA a Chinami, która rozpoczęła się w 2018 r., zmieniła część globalnego handlu wieprzowiną. Zbliżające się wybory prezydenckie w USA mogą przynieść zmiany w polityce handlowej USA i niepewność co do globalnych wzorców handlowych w nadchodzących latach, zwiększając złożoność globalnego rynku.
Bilans popytu i podaży wieprzowiny będzie zróżnicowany w poszczególnych regionach w drugiej połowie roku. Niektóre kraje, takie jak Chiny, Wietnam i Filipiny, odnotują ograniczoną podaż wieprzowiny w drugiej połowie roku z powodu epidemii chorób, podczas gdy w innych regionach, w tym w UE i USA, podaż wieprzowiny prawdopodobnie nieznacznie wzrośnie. Odbudowa stada loch będzie prawdopodobnie szybsza niż oczekiwano, zwłaszcza w UE i Chinach. Wzrost produktywności będzie kontynuowany pomimo nawracających chorób w niektórych regionach.
Niższe koszty pasz będą wspierać rozwój hodowli. Spodziewamy się, że duże globalne dostawy zbóż i nasion oleistych będą wywierać presję na ceny pasz w drugiej połowie 2024 roku. Będzie to nadal przynosić korzyści producentom i zachęcać do powiększania stad.
Popyt na wieprzowinę jest stabilny. Konsumpcja wieprzowiny w drugiej połowie roku poprawi się ze względu na sezonowy popyt. Ponadto spadek cen wieprzowiny w UE i osłabienie cen w USA powinny wspierać konsumpcję wieprzowiny w tych regionach.
Lipiec 2024/ Rabobank.
https://research.rabobank.com