X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Litwa: środki służące powstrzymaniu ASF

Wyniki badania potwierdzają skuteczność przykładowych środków do powstrzymania afrykańskiego pomoru świń, które zostały wdrożone na Litwie. W żadnej z badanych próbek 11 273 dzików i 8 977 świń nie wykryto wirusa ASF.

6 czerwiec 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według Państwowej Służby Żywności i Weterynarii (SFVS), po wykryciu dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń na Litwie w styczniu, nie wykryto od tamtej pory żadnych nowych przypadków. SFVS zorganizował spotkanie naukowców z Litewskiej Akademii Weterynaryjnej Uniwersytetu Nauk o Zdrowiu (LUHS) oraz Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wileńskiego, a także specjalistów z Centrum Badań Przyrody , Narodowego Instytutu Oceny Ryzyka Żywności i Weterynarii (NFVRAI) aby przedstawić swoje stanowisko na temat aktualnie stosowanych środków i nowego planu działania w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się choroby.

Według słów Pani Jurate Buitkuvienė, szefa Zakładu Serologii NFVRAI, wyniki badań potwierdzają, że zastosowane środki w celu powstrzymania afrykańskiego pomoru świń przyczyniły się do ujemnych wyników badań 11 273 próbek pobranych od dzików i 8 977 próbek od świń. Polowanie na dziki zmniejszyło ich populację podczas wdrażania wymagań bezpieczeństwa biologicznego, co udaremniło zawleczenie wirusa do gospodarstw. Zagrożenie to jest również zostało znacznie zmniejszone przez środki zachęcające mieszkańców do likwidowania małych hodowli świń. Jednak najważniejszym środkiem w walce z afrykańskim pomorem świń jest 10 km długości płot w lesie Varčia, w rejonie Alytus, co ogranicza przemieszczanie się dzików.

Naukowcy zarówno na poziomie narodowym jak i globalnym potwierdzają, że ​​fizyczne bariery ograniczające obszary migracji dzikich zwierząt są jednymi z najbardziej skutecznych środków przeciwko rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych.

wtorek, 5 maja 2014/ Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba/ Litwa
http://vmvt.lt

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji