X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Europie Środkowo- Wschodniej

Ostatnio w Polsce, na Ukrainie i w Rosji odnotowano gwałtowny wzrost przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zasięg ewolucji choroby jest pokazany na załączonych na mapach, które porównują ogniska zgłoszone do OIE w 2016 roku w stosunku do dwóch poprzednich lat.

6 wrzesień 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Ostatnio w Polsce, na Ukrainie i w Rosji odnotowano gwałtowny wzrost przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Ponadto w Estonii niedano pojawiło się ognisko u świń domowych w obszarze dotychczas nie zaliczającym się do stref z restrykcjami. Zasięg ewolucji choroby w tych krajach, a także w innych krajach nadbałtyckich jest pokazany na załączonych na mapach, które porównują ogniska zgłoszone do OIE w 2016 roku w stosunku do dwóch poprzednich lat.

Polska

W sierpniu tego roku choroba znacząco rozprzestrzeniła swój zasięg. Od lutego 2014 roku kiedy choroba pojawiła się w kraju, zgłoszono zaledwie dwa ogniska u świń domowych w 2014 roku, jedno w 2015 roku, zawsze w małych gospodarstwach. Natomiast w 2016 roku zostały zgłoszone ogniska w 16 gospodarstwach domowych od kilku sztuk do 500 świń : 15 z nich pojawiło się w sierpniu. Krajowe media przypisują rozprzestrzenianie się choroby poprzez nielegalny handel trzodą chlewną.

Poza ogniskami u swiń domowych choroba nadal krąży w populacjach dzików. Dotychczas w 2016 roku odnotowano 30 przypadków, wszystkie na terenie woj. podlaskiego w poblizu granicy z Białorusią.

Rozprzestrzenianie się choroby miał głównie miejsce w woj. podlaskim, co można zobaczyć na mapie. Jednak kiilka ognisk pojawiło się w woj. lubelskim i mazowieckim, blisko granicy z Podlasiem. Wymusiło to rozszerzenie stref objętych restrykcjami ze względu na ASF. 

Aktualna mapa terenów objętych restrykcjami i obszarów zapowietrzonych: kliknij tutaj

Rozprzestrzenianie się ASF w Polsce (kliknij aby powiększyć obraz).

ASF in Ukraine

 

Litwa

Ogniska u świń i przypadki u dzików zgłoszone do WHO na Litwie do sierpnia 2016r obejmowały 204 przypadki, niemal dwukrotnie więcej niż w roku 2015. Niemniej jednak większość z nich dotyczyło dzików, a tylko 17 niewielkich gospodarstw.

Rozprzestrzenianie się ASF na Litwie (kliknij aby powiększyć obraz).

ASF in Ukraine

Ukraina

Sytuacja ASF na Ukrainie staje się coraz bardziej skomplikowana przez rozprzestrzenianie się choroby w centralnej części kraju, od północy do południowego zachodu, na granicy z Mołdawią i Rumunią. Zmiany można prześledzić na mapie, gdzie możemy zauważyć, że w tym roku choroba objęła 5 nowych województw. Większość ognisk obejmuje świnie domowe, głównie w gospodarstwach przydomowych, ale także w większych gospodarstwach komercyjnych.

Rozprzestrzenianie się ASF na Ukrainie (kliknij aby powiększyć obraz).

ASF in Ukraine

Rosja

Na terenie Rosji wirus ASF zadomowił się na dobre.W tym roku do OIE trafiło 186 zgłoszeń ognisk (w 2015 roku było 91), 53 z nich dotyczyło dzików i 133 u świń domowych, na rozległym obszarze kraju. Najczęściej choroba była identyfikowana w małych gospodarstwach podwórzowych, niemniej jednak aż w 11 gospodarstwach komercyjnych również stwierdzono obecność wirusa, z czego w 4 z nich było 8,000-18,000 świń.

Rozprzestrzenianie się ASF w Rosji (kliknij aby powiększyć obraz).

ASF in Ukraine

Estonia i Łotwa

Od początku występowania tej choroby w obydwu krajach od 2014 roku, do OIE wpłynęło sporo zawiadomień o przypadkach ASF  zarówno u dzików jak i u trzody chlewnej. Niemniej jednak, od października 2015 roku, zgłoszone przypadki zasadniczo dotyczą dzików. Na początku kwietnia 2016 roku, kraje poinformowały, że chociaż sytuacja nie została do końca rozwiązana, to jest wystarczająco stabilna, by nie generować nowych raportów do OIE przez 6 miesięcy.

Jednak od lipca w obydwu krajach pojawiło się kilka ognisk u świń domowych i jeden przypadek u świni dzikiej, na obszarze nie objętym restrykcjami w związku z ASF.

Rozprzestrzenianie się ASF w Rosji (kliknij aby powiększyć obraz).

 

ASF in Ukraine

piątek 2 września 2016
3tres3’s editorial office
OIE/www.oie.int
http://eur-lex.europa.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów