W kontekście trwających protestów rolników i na podstawie informacji prezydencji belgijskiej oraz nieoficjalnego dokumentu w sprawie uproszczeń przygotowanego przez Komisję Europejską ministrowie rolnictwa omówili obecny kryzys i wyzwania w tym sektorze.
Rada potwierdziła polityczną wolę skutecznego reagowania na obawy rolników i w pierwszej kolejności uzgodniła zestaw konkretnych środków, które powinny być priorytetem w krótkoterminowej reakcji na obecny kryzys, oraz zaproponowała polityczne wytyczne co do dalszych działań i podejścia strukturalnego w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Priorytety w zakresie środków upraszczających, które uzgodniliśmy, zmniejszą obciążenie administracyjne rolników i zapewnią im elastyczność, której potrzebują. Wybiegamy również w przyszłość, aby poprawić pozycję rolników w łańcuchu dostaw żywności, zapewniając jednocześnie przestrzeganie naszych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju środowiska.
Podczas posiedzenia Rada z zadowoleniem przyjęła ostatnie decyzje ogłoszone przez Komisję, takie jak:
- częściowe zwolnienie z przepisów dotyczących gruntów leżących odłogiem,
- tzw. norma dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska 8 (GAEC 8),
- wycofanie wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR),
- oraz dodatkowe zabezpieczenia w proponowanym odnowieniu autonomicznych środków handlowych dla importu z Ukrainy.
W ramach wymiany poglądów Rada omówiła krótkoterminowe środki mające na celu uproszczenie i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, z którymi borykają się rolnicy, i podkreśliła, że UE powinna reagować na obawy rolników.
Wśród działań uzgodnionych przez Radę znalazły się:
- Zmiany w przepisach dotyczących standardu DKR 1, który nakłada wymóg utrzymania obszarów trwałych użytków zielonych na stałym poziomie w porównaniu z rokiem referencyjnym 2018. Zgodnie z normą GAEC 1, byli hodowcy zwierząt gospodarskich posiadający duże obszary użytków zielonych, którzy zostali zmuszeni przez zakłócenia rynkowe w sektorze mięsnym i mleczarskim do przejścia na produkcję roślin uprawnych, mogą zostać poproszeni o ponowne przekształcenie swoich gruntów ornych w trwałe użytki zielone. Mogłoby to doprowadzić do utraty dochodów przez tych rolników. W związku z tym Rada z zadowoleniem przyjęła wniosek Komisji dotyczący zmiany zasad DKR 1 do połowy marca, aby zapewnić uwzględnienie zmian strukturalnych spowodowanych zmniejszeniem liczby zwierząt gospodarskich oraz aby rolnicy nieposiadający zwierząt gospodarskich nie byli zobowiązani do przekształcania gruntów ornych w pastwiska lub użytki zielone.
- GAEC 6: Rada zwróciła się do Komisji o dokonanie przeglądu praktyk, które są możliwe w odniesieniu do pokrycia gleb, w celu uwzględnienia cech regionalnych, tak aby rolnicy mogli skorzystać ze zwiększonej elastyczności. Komisja dokona przeglądu tej możliwości i przedstawi wytyczne w kwietniu.
- Nadchodzący przegląd metodologii oceny jakości Systemu Monitorowania Obszarów (AMS). AMS to system oparty na zautomatyzowanej analizie zdjęć satelitarnych z programu Copernicus. Przegląd ten, który ma zostać przeprowadzony w marcu 2024 r., znacznie pomoże zmniejszyć liczbę wizyt w gospodarstwach rolnych przez administracje krajowe, w niektórych przypadkach o 50% lub więcej.
- Koncepcja ta gwarantuje, że rolnicy, którzy nie mogą spełnić wszystkich wymogów WPR z powodu wyjątkowych i nieprzewidywalnych zdarzeń pozostających poza ich kontrolą (np. w przypadku poważnych susz lub powodzi), nie zostaną obciążeni karami. Publikacja tej noty została dobrze przyjęta przez ministrów rolnictwa, którzy wcześniej podkreślali znaczenie poprawy komunikacji z rolnikami i zapewnienia im odpowiednich informacji na temat wsparcia w ramach WPR
Oprócz tych krótkoterminowych działań mających na celu uproszczenie codziennego życia rolników i zmniejszenie obciążeń administracyjnych zarówno dla rolników, jak i administracji krajowych, ministrowie podkreślili, że konieczne jest również podejście długoterminowe. Rada nalegała zatem, by przeanalizować sposoby poprawy sytuacji rolników w perspektywie średnio- i długoterminowej, w tym ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności.
Rada podkreśliła również, że konieczny jest przegląd podstawowych aktów Wspólnej Polityki Rolnej. Przegląd ten należy rozpocząć jak najszybciej.
26 luty, 2024/ Konsylium/Unia Europejska.
https://www.consilium.europa.eu