Międzynarodowa Rada Zbożowa prognozuje, że produkcja zbóż ogółem (pszenicy i zbóż grubych) w 2022/23 r. będzie o 2% niższa rok do roku i wyniesie 2 250 mln t, spadając po raz pierwszy od 2017/18 r., głównie z powodu mniejszych zbiorów kukurydzy. Przewiduje się, że konsumpcja również się zmniejszy, głównie z powodu mniejszego wykorzystania pasz, ale przy stosunkowo większym spadku podaży zapasy końcowe skurczą się o 2%, do poziomu najniższego od ośmiu sezonów. W związku z mniejszymi dostawami grubego ziarna, całkowity handel ma spaść o 4% w stosunku do roku poprzedniego.
Przewiduje się, że w sezonie 2023/24 światowa produkcja zbóż wzrośnie o 1%, do poziomu 2 283 mln t. Chociaż zwiększy to ogólną podaż, stosunkowo większy wzrost konsumpcji może skutkować mniejszymi zapasami na koniec sezonu, które będą niższe o 1%. W związku z przyspieszeniem dostaw kukurydzy i sorgo do Azji, całkowity handel ma wzrosnąć o 1%.
W związku z tym, że duże zbiory w Brazylii z nawiązką rekompensują mniejsze zbiory w innych krajach, zwłaszcza w Argentynie, przewiduje się, że światowa produkcja soi w sezonie 2022/23 wzrośnie o 4% rok do roku. Przewiduje się, że handel, oparty na dostawach do Chin, Argentyny i wielu innych nabywców, będzie znacznie wzrastał (+7%). W związku ze wzrostem powierzchni upraw i poprawą plonów, produkcja globalna w sezonie 2023/24 ma wzrosnąć o 29 mln ton rok do roku. W obliczu zwiększonego wykorzystania produktów sojowych w sektorze paszowym, spożywczym i przemysłowym, obserwuje się nowy, wysoki poziom popytu, przy czym prawdopodobne jest gromadzenie zapasów. Przewiduje się, że handel osiągnie rekordowy poziom 173 mln t (+4%).
Głównie w związku z podwyższeniem danych dla Indii, globalna produkcja ryżu w sezonie 2022/23 została podniesiona o 7 mln t m/m do 511 mln (515 mln), przy czym wzrost netto dostaw został przeniesiony na wyższe prognozy konsumpcji i zapasów. Zakładając większe zbiory w Azji, wynik światowy 2023/24 może być największy w historii, przy czym przewiduje się wzrost spożycia i zapasów. Handel w 2024 r. (styczeń/grudzień) prawdopodobnie wzrośnie do 54 mln t (+2 mln).
16 marca, 2023/ Międzynarodowa Rada Zbożowa.
https://www.igc.int