Ta zawartość jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników.
Możesz zarejestrować się i zalogować, aby uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich treści na 3trzy3.pl

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Nadwyżka w handlu rolno-spożywczym UE wzrosła we wrześniu 2024 r.

Eksport do Chin odnotował największy spadek, co tłumaczy się w szczególności zmniejszeniem eksportu wieprzowiny.

23 grudzień 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Najnowszy raport dotyczący handlu rolno-spożywczego opublikowany przez Komisję Europejską wykazał, że nadwyżka w handlu rolno-spożywczym UE wzrosła o 15% we wrześniu 2024 r., osiągając 6 mld euro. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nadwyżka UE osiągnęła 50,6 mld euro w okresie od stycznia do września 2024 r., pozostając stabilna w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.

Eksport

Eksport z UE osiągnął we wrześniu 2024 r. wartość 19,6 mld euro, co stanowi wzrost o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 3% w porównaniu z wrześniem 2023 r. Od stycznia skumulowany eksport z UE osiągnął 175,5 mld euro, czyli o 2% więcej niż w tym samym okresie w 2023 r. Wartość unijnego eksportu oliwek i oliwy z oliwek znacznie wzrosła, o 2 mld euro (54%), ze względu na wzrost cen. Podobnie, eksport wyrobów kakaowych z UE również wzrósł ze względu na wyższe ceny. Z kolei eksport zbóż z UE odnotował największy spadek wartości, o 1,7 mld euro (-15%), co tłumaczy się spadkiem cen światowych. Eksportowane ilości pozostają wysokie, z 1,6 mln ton dodatkowej pszenicy wyeksportowanej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Eksport do Chin odnotował największy spadek, o 878 mln EUR (-8%) w porównaniu do 2023 roku. Wynika to w szczególności ze zmniejszenia eksportu wieprzowiny, zbóż i produktów mlecznych.

Import

We wrześniu import do UE utrzymał się na stabilnym poziomie miesiąc do miesiąca i osiągnął 13,6 mld euro. Skumulowany import od stycznia do września wyniósł 124,9 mld euro, czyli o 4% więcej niż w 2023 roku. Wartość importu kakao znacznie wzrosła w porównaniu z 2023 r., ponieważ ceny światowe nadal rosły. Import owoców i orzechów również wzrósł o 1,4 mld euro (+8%), głównie ze względu na wzrost cen. Z kolei import nasion oleistych i zbóż zmniejszył się, głównie z powodu obniżonych cen. Import z Wybrzeża Kości Słoniowej odnotował największy wzrost w okresie od stycznia do września w porównaniu do 2023 r. (+ 1,7 mld EUR, +57%), napędzany wzrostem cen kakao. Import z Nigerii również znacznie wzrósł, o 150% (+761 mln EUR) z tego samego powodu.

19 grudnia 2024 r. / KE / Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji