„Budowa korytarza ochronnego ASF wzdłuż Odry i Nysy jest niezbędna, aby zapobiec dalszemu przemieszczaniu się zarażonych dzików z Polski” – powiedziała szefowa zespołu kryzysowego, sekretarz stanu ds. ochrony konsumentów Anna Heyer-Stuffer.
Epidemia w zachodniej Polsce jest bardzo dynamiczna, a ASF nadal rozprzestrzeniał się na obszarach graniczących z Brandenburgią w ciągu 2021 r. Nikt nie spodziewa się skutecznego powstrzymanie epidemii ASF w Polsce i zmniejszenia wysokiej presji infekcyjnej na granicy niemiecko-polskiej.
Rozmowy dwustronne rządu federalnego z Polską w sprawie ustanowienia skutecznej bariery bezpośrednio na granicy wraz z Polską nie przyniosły żadnego sukcesu.
Heyer-Stuffer: „Ogrodzenie, które już utworzyliśmy wzdłuż granicy, niestety samo w sobie nie zapewnia wystarczającego zabezpieczenia, ponieważ ciągle znajdujemy nowe zwłoki zarażone wirusem na wcześniej nie dotkniętych chorobą obszarach przygranicznych. Dlatego musimy utworzyć drugie ogrodzenie - wzdłuż istniejących dróg i ścieżek oraz z uwzględnieniem rezerwatów przyrody."
Korytarz ochronny powinien mieć co najmniej 500 metrów szerokości. W tym pasie populacja dzików jest zredukowana do minimum, prowadzone są intensywne poszukiwania zwłok, a fermy trzody chlewnej są szczególnie monitorowane. Między innymi wnioskowano o dofinansowanie kosztów z UE, a model finansowania oparty na solidarności jest opracowywany przez wszystkie kraje związkowe.
W Brandenburgii potwierdzono 1196 przypadków ASF u dzików na dzień 1 lipca 2021 r. Nie dotyczyło to świń domowych.
- region Spree-Neiße 96
- region Oder-Spree 627
- region Märkisch-Oderland 261
- region Dahme-Spreewald 76
- Frankfurt nad Odrą 136
24 czerwca, 2021/ MSGIV/ Niemcy.
https://msgiv.brandenburg.de/