Ustawa o znakowaniu zwierząt hodowlanych określa prawny obowiązek znakowania produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego informacją o sposobie hodowli zwierząt. W pierwszym etapie Ministerstwo Rolnictwa przedstawiło kluczowe punkty obowiązkowego znakowania zwierząt gospodarskich w Niemczech.
Oznakowanie będzie zawierało informacje o rodzaju pomieszczeń, w których odbywa się produkcja zwierzęca. W sumie zdefiniowano pięć typów pomieszczeń (od najmniejszej do największej dostępnej powierzchni): kojec, kojec z większą przestrzenią, kojec na wolnym powietrzu, produkcja na wolnym powietrzu oraz produkcja ekologiczna.
Pierwszy krok: znakowanie chowu zwierząt hodowanych na wieprzowinę
- Obowiązkowe znakowanie zwierząt hodowlanych będzie wprowadzane stopniowo, począwszy od świeżej, schłodzonej lub mrożonej wieprzowiny, pakowanej lub nie, w supermarketach, sklepach mięsnych, sklepach internetowych i innych punktach sprzedaży.
- Inne kanały sprzedaży, w szczególności produkty przetworzone i gastronomia, zostaną objęte tym oznakowaniem w trakcie prac legislacyjnych.
- Inne gatunki zwierząt, takie jak bydło mięsne i mleczne czy drób, również będą stopniowo obejmowane obowiązkowym oznakowaniem państwowej hodowli zwierząt.
Projekt ustawy o obowiązkowym państwowym oznakowaniu świeżej wieprzowiny jest koordynowany przez rząd federalny, a następnie kraje związkowe i stowarzyszenia mogą przesyłać swoje uwagi. Projekt ustawy zatwierdzony przez Radę Federalną zostanie przesłany do UE w celu notyfikacji. Jesienią rozpocznie się debata w Bundesracie, a pierwsze czytanie planowane jest na koniec roku.
7 czerwca , 2022/ BMEL/ Niemcy.
https://www.bmel.de/