Podczas swojej podróży do Chińskiej Republiki Ludowej niemiecki minister żywności i rolnictwa, Cem Özdemir, oraz minister Yu Jianhua z Głównej Administracji Celnej podpisali dwa dwustronne porozumienia mające na celu dalsze dążenie do liberalizacji rynku żywności dla niemieckiego eksportu produktów rolnych.
Po wielu latach negocjacji osiągnięto wspólną deklarację w sprawie zniesienia zakazu eksportu niemieckiej wołowiny do Chin z powodu gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Niemcy przyjęły kompleksowe środki przeciwko BSE i od lat są wolne od tej choroby. Eksport wołowiny do Chin nie był możliwy od czasu kryzysu BSE na początku XXI wieku. Osiągnięto również porozumienie w sprawie wymogów fitosanitarnych, tj. związanych ze zdrowiem roślin i produktów roślinnych, w odniesieniu do eksportu świeżych jabłek z Niemiec do Chin.
Oczekuje się również nowych rozmów na temat eksportu niemieckiej wieprzowiny z obszarów niedotkniętych afrykańskim pomorem świń (ASF). Eksport niemieckiej wieprzowiny do Chin nie był możliwy od czasu pojawienia się ASF w Niemczech w 2020 roku. W tym samym roku Niemcy wyeksportowały do Chin 319 448 ton świeżej, schłodzonej lub mrożonej wieprzowiny (plus podroby i tłuszcz). W 2023 r. było to tylko 739 ton. Niemcy podjęły kompleksowe działania w celu zwalczania choroby i obecnie nie ma przypadków ASF u świń domowych. Ograniczyły również ASF w populacji dzików do niewielkiego obszaru poprzez ścisłe środki kontroli i zapobiegania.
17 kwietnia, 2024/ BMEL/ Niemcy.
https://www.bmel.de/