Wymagania dla utrzymywania loch
Po ośmioletnim okresie przejściowym lochy w hodowli nie mogą być dłużej trzymane w stanowiskach ciążowych, a jedynie w grupach. Uwięzienie będzie dozwolone tylko na krótkie okresy, tj. w celu sztucznego zapłodnienia lub badań lekarskich.
W okresie przejściowym stanowiska muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby lochy mogły rozciągać kończyny w pozycji bocznej bez napotykania przeszkód konstrukcyjnych.
Przez okres od momentu odsadzenia do następnej inseminacji w kojcu grupowym musi być dostępna powierzchnia podłogi co najmniej 5 metrów kwadratowych na lochę. Nadal można korzystać z zatok do karmienia, ale dodatkowo należy zapewnić miejsce do ruchu dla zwierząt.
Wymagania dla porodówek
Dotyczy to miejsca do leżenia i odpoczynku prosiąt, natężenia oświetlenia w boksach i środków przeciw agresji w grupie.
Inne nowe przepisy dotyczące porodu przedstawione przez rząd federalny mogą zasadniczo pozostać niezmienione: blokady porodowe będą dozwolone przez maksymalnie 5 dni w celu ochrony prosiąt, zamiast poprzednich 35 dni. Kojce porodowe muszą mieć co najmniej 6,5 metra kwadratowego.
Farmy mają 15 lat na dostosowanie się do nowych wymagań w obszarze porodów, na restrukturyzację i wygenerowanie środków finansowych na rozległe zmiany.
Ogłoszenie i wejście w życie
Rozporządzenie ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu w Federalnym Dzienniku Ustaw. Aby tak się stało, Federalne Ministerstwo Żywności i Rolnictwa musi w pełni wdrożyć poprawki Bundesratu. Ministerstwo określa, czy i jak szybko to nastąpi.
Informacje dla konsumentów
Rada Federalna zwraca również uwagę, że obecna poprawka z pewnością będzie miała wpływ na ceny konsumpcyjne: rolnictwo stoi przed inwestycjami w wysokości ponad miliarda euro. Musiałoby to być finansowane z wyższych cen.
W związku z tym Bundesrat zwraca się do rządu federalnego o niezbędną konwersję kojców dla świń poprzez uproszczone pozwolenia na budowę i kontrolę emisji, pomoc inwestycyjną i kampanię informacyjną dla konsumentów.
3 lipca, 2020/ Bundesrat/ Niemcy.
https://www.bundesrat.de