X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Niepewność pozostaje stałą cechą rolnictwa w UE

Rolnictwo pozostaje pod wpływem wielu wydarzeń pozostających poza kontrolą rolników, takich jak kryzysy klimatyczne i geopolityczne, które nadal wywierają presję na rolników.

7 maj 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Opublikowane przez Komisję Europejską wiosną 2024 r. wydanie krótkoterminowego raportu perspektywicznego dla rynków rolnych UE przedstawia najnowsze trendy i perspektywy dla kluczowych rynków rolnych. Od czasu ostatniej krótkoterminowej prognozy (jesień 2023 r.) i pomimo pewnych korzystnych, ale ograniczonych zmian w kosztach nakładów, ceny, w tym energii, nawozów i pasz dla zwierząt, znacznie przekraczają poziomy sprzed pandemii COVID-19. Niepewność rolników wynika również z nieprzewidywalnych ekstremalnych zjawisk pogodowych, konfliktów geopolitycznych, które wywierają presję na rynki rolne, oraz czynników ekonomicznych, takich jak wciąż wysokie stopy procentowe i zwiększone koszty pracy. Ceny żywności pozostają nadal wysokie, co w połączeniu z niskimi perspektywami wzrostu gospodarczego ogranicza perspektywy ożywienia popytu konsumpcyjnego.

Uprawy rolne

Przewiduje się, że produkcja zbóż w UE w latach 2024/25 wzrośnie do około 278,5 mln ton (+3% rok do roku), głównie dzięki lepszym plonom. Wilgotne warunki wpłynęły na produkcję zbóż w sezonie 2023/24 i czasami utrudniały rolnikom dostęp do pól w celu zasiania zbóż jarych. Generalnie, import zbóż do UE w sezonie 2023/24 (lipiec 2023-czerwiec 2024) może pozostać o 17% wyższy niż średnia pięcioletnia. Jednak ulepszona logistyka korytarza czarnomorskiego ułatwia eksport ukraińskich zbóż na rynki światowe, przy czym mniej ukraińskich zbóż trafia do UE.

Powierzchnia upraw i plony soi i słonecznika rosną w latach 2023/24. Oczekuje się, że produkcja roślin oleistych i białkowych wzrośnie w latach 2024/25, napędzana wzrostem soi, grochu i bobu.

Produkty mięsne

Sektor hodowlany doświadcza zmian strukturalnych, napędzanych głównie zmianą preferencji konsumentów z wołowiny na drób oraz ograniczeniami środowiskowymi. Konsumpcja wołowiny na mieszkańca UE w 2023 r. spadła do 9,7 kg (-4,7% rok do roku). Spadek konsumpcji może być kontynuowany o 2,8% w 2024 roku. Produkcja wołowiny w UE może nadal spadać, co może utrzymać ceny wołowiny w UE.

Produkcja wieprzowiny w UE odnotowuje podobny spadek -6,6% w 2023 roku. Spadek może spowolnić do 0,4% w 2024 roku.

Popyt na drób, jako tańsze źródło białka, jest nadal wysoki. Konsumpcja per capita w UE wzrosła o 3% w 2023 roku i może wzrosnąć o dodatkowe 2% w 2024 roku. Import drobiu również utrzymuje się na wysokim poziomie.

Zaktualizowane bilanse na rok gospodarczy 2023/24 są zawarte w najnowszym raporcie krótkoterminowym i są również dostępne na portalu danych rolno-spożywczych.

3 maja, 2024/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły