Rabobank oczekuje, że w pierwszym kwartale 2023 r. handel wieprzowiną nieznacznie wzrośnie, głównie ze względu na niską wartość bazową w ubiegłym roku. Jednak wzrost może być trudny do utrzymania w 2023 r., biorąc pod uwagę powolną produkcję w głównych regionach eksportujących, głównie UE i USA. Natomiast Brazylia, która kontynuowała wzrost eksportu w 2022 r., ma zwiększyć produkcję i eksport w tym roku. Dalsze ożywienie/wzrost produkcji lokalnej w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach będzie oznaczać osłabienie popytu na import, szczególnie w drugiej połowie 2023 roku.
Ponowne otwarcie Chin stwarza możliwości, ale także niepewność co do globalnej równowagi podaży/popytu. Nie wiadomo, kiedy i w jakim stopniu popyt w Chinach odbije. Rabobank spodziewa się, że popyt będzie rozwijał się nierównomiernie, ze względu na trwające fale Covid, makroekonomiczne utrudnienia oraz słabe zaufanie przedsiębiorców.
Ameryka Północna: amerykańskie pogłowie znajduje się w punkcie zwrotnym, ponieważ powraca do wzrostu, ale wzrost spowalnia w Meksyku i Kanadzie. Eksport z USA i Kanady jest silniejszy, ponieważ wieprzowina jest konkurencyjna na kluczowych rynkach.
Europa: produkcja wieprzowiny ma się dalej zmniejszać w 2023 r., z nielicznymi wyjątkami. Ceny tusz wieprzowych pozostają wspierane przez ograniczoną podaż i wysokie koszty nakładów.
Chiny: ceny wieprzowiny pogrążają się na krótkoterminowej zmienności, nadpodaży i słabym popycie z powodu wysokiej liczby infekcji Covid. Oczekuje się, że popyt odbije się pod koniec pierwszego kwartału.
Brazylia: spadające ceny pasz powinny poprawić marże, ale Brazylia potrzebuje silniejszego chińskiego popytu, aby zrównoważyć wzrost podaży.
Azja Południowo-Wschodnia: Azja Południowo-Wschodnia odnotuje silny wzrost produkcji pomimo wpływu ASF i wysokich kosztów produkcji w 2022 roku. Kontynuacja wzrostu spodziewana jest w 2023 roku.
Japonia: konsumpcja wieprzowiny pozostaje taka sama, a pojemność magazynowa nie pozwoli na zwiększenie importu.
2 luty, 2023/ Rabobank.
https://research.rabobank.com