Po kryzysie gospodarczym i spadku w 2013 r. (ze względu na restrukturyzację sektora mleczarskiego, nowe przepisy dotyczące sektora wieprzowiny i ogólnie ograniczonej podaży mięsa) konsumpcja znacznie wzrosła od 2013 r. (+ 4,7 kg na mieszkańca do 2019 r.). Dzieje się tak dzięki poprawie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i dużej podaży wszystkich kategorii mięsa, pomimo rosnącego wolumenu eksportu.
Spożycie mięsa w UE spadnie z 69,8 kg do 68,7 kg na mieszkańca do 2030 r. z kilku powodów: rosnących obaw społecznych i etycznych, obaw związanych ze środowiskiem i klimatem, oświadczeń zdrowotnych, starzejącej się populacji europejskiej (spożywanie mniejszych porcji) i niższej dostępności mięsa. Ogólnemu spadkowi będzie towarzyszyć zmiana koszyka konsumpcyjnego.
Oczekuje się, że wołowina będzie nadal wykazywać tendencję spadkową. Tymczasem ciągłe zastępowanie konsumpcji wieprzowiny konsumpcją mięsa drobiowego będzie przebiegać jeszcze szybciej, ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na import wieprzowiny w Azji. Oczekuje się, że spożycie baraniny nieznacznie wzrośnie dzięki zróżnicowaniu diety mięsnej i zmianom w populacji UE (przekonania religijne i migracje). Należy wziąć pod uwagę inne trendy w konsumpcji mięsa: zmieniające się wzorce żywieniowe (flexitarianie, wegetarianie i weganie), szczególnie wśród młodych konsumentów; rosnące znaczenie odnośnie pochodzenia mięsa i sposobu jego produkcji (ekologia, dobrostan zwierząt, ślad ekologiczny); oraz przejście ze świeżego mięsa na bardziej przetworzone mięso i przetwory.
Mięso hodowane w laboratorium może stać się konkurentem dla tradycyjnego mięsa, a akceptacja konsumentów i wpływ na środowisko pozostają niejasne. Ogólnie rzecz biorąc, trend spadkowy nie jest jeszcze widoczny w dostępnych statystykach. Rozbieżne trendy w poszczególnych państwach członkowskich UE jeszcze bardziej utrudniają ocenę rynku UE. Chociaż czynniki przedstawione powyżej najprawdopodobniej spowodują w przyszłości trend spadkowy, nie można przewidzieć dokładnego momentu punktu zwrotnego.
wtorek 10 grudnia, 2019/ DG Agri/ UE.
https://ec.europa.eu