Indeks cen zbóż FAO wyniósł w styczniu średnio 111,7 punktu, co oznacza wzrost o 0,3 punktu (0,3%) w porównaniu z grudniem, ale nadal 8,2 punktu (6,9%) poniżej poziomu sprzed roku.
![FAO cereal price index](https://www.3trzy3.pl/3tres3_common/art/pl/6451/indeks-cen-zboż-fao-zrodło-fao_300812.png?w=820&q=1&t=1739218194)
Ceny eksportowe pszenicy spadły bardzo nieznacznie w styczniu, przy niewielkich ruchach w ciągu miesiąca. Podczas gdy słaby popyt importowy, prowadzący do spowolnienia sprzedaży eksportowej przez kilku głównych eksporterów, wpłynął na ceny, mniejsze dostawy w Federacji Rosyjskiej i mieszane warunki upraw ozimych w niektórych częściach Unii Europejskiej, Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki zapewniły wsparcie.
![](https://www.3trzy3.pl/3tres3_common/dist_nou/css/images/imb5.png)
Światowe ceny kukurydzy wzrosły w styczniu, przekraczając swoje roczne poziomy po raz pierwszy od dwóch lat. Presja na wzrost cen wynikała z sezonowo ograniczonych dostaw, niekorzystnych warunków w Argentynie po zakończeniu sadzenia, spowolnionego postępu w głównych uprawach w Brazylii (safrinha), a także zrewidowanych, niższych prognoz produkcji i zapasów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Wśród innych zbóż gruboziarnistych, światowe ceny sorgo i jęczmienia wzrosły, choć wzrost cen jęczmienia był marginalny.
W międzyczasie indeks cen ryżu FAO spadł w styczniu o 4,7 procent, ponieważ duże dostawy na eksport i konkurencja między eksporterami nadal wywierały presję na spadek cen.
7 lutego 2025 r./ FAO.
https://www.fao.org