X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Obrady ministrów rolnictwa w Luksemburgu

Najważniejszymi tematami spotkania były mi.in. sytuacja na rynkach rolnych, w szczególności po inwazji na Ukrainę oraz sprawy rolne związane z handlem.

20 październik 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Sytuacja na rynkach, w szczególności po inwazji na Ukrainę

Ministrowie wymienili się informacjami o sytuacji na rynkach rolnych w swoich krajach, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie. Podkreślili znaczenie solidarności i wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza kontynuacji eksportu z tego kraju, w tym poprzez korytarze solidarnościowe. Zwrócili też uwagę na duży wzrost cen nakładów oraz dostępność nawozów jako czynniki wpływające na produkcję i producentów we wszystkich sektorach.

KE zapowiedziała także, że komunikat w sprawie nawozów powinien ukazać się 9 listopada br.

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra poinformował, że Polska wdrożyła nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów świń oraz producentów jabłek deserowych. W dalszym ciągu postępuje redukcja pogłowia świń spowodowana brakiem opłacalności produkcji.

Poinformował, że w ramach tymczasowych ram kryzysowych pomocy państwa Polska opracowała program pomocowy o wartości 836 mln euro, przeznaczony na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych przez rolników.

Sprawy rolne związane z handlem

KE odniosła się do bezpieczeństwa żywnościowego, które jest jednym z wiodących tematów dyskusji na forach międzynarodowych i wymaga współdziałania. Przypomniała, że innym rodzajem wsparcia dla Ukrainy jest pełna liberalizacja importu.

Wiceszef resortu rolnictwa stwierdził, że istnieje konieczność zapewnienia w negocjacjach, zarówno tych bilateralnych jak i wielostronnych, odpowiedniej ochrony dla producentów UE, a także uwzględnienia możliwości dostosowywania rodzajów i poziomów wsparcia rolnictwa w związku z dynamicznie zmieniającymi się czynnikami zewnętrznymi.

Ekologiczna pasza białkowa z Ukrainy

Na wniosek Litwy omówiono sprawę ekologicznych pasz białkowych z Ukrainy.

Litwa zaapelowała do państw członkowskich o unikanie korzystania z derogacji umożliwiającej stosowanie 5 proc. udziału białkowych pasz nieekologicznych w żywieniu drobiu oraz świń, zaopatrując się w zamian w pasze ekologiczne z Ukrainy. W ten sposób UE może wspierać rolnictwo ukraińskie.

Zmniejszenie współfinansowania programów fitosanitarnych i weterynaryjnych

Grupa 21 państw członkowskich wraz z Polską wystąpiła z wnioskiem do KE ws. planowanych ograniczeń w zakresie współfinansowania przez Komisję Europejską programów fitosanitarnych i weterynaryjnych. Według delegacji jest nieakceptowalne z punktu widzenia krajowych dyscyplin finansowych.

17 paździenrika 2022r. /MRiRW/ Polska www.gov.pl

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji