Po opublikowaniu w listopadzie ubiegłego roku komunikatu Komisji Europejskiej na temat przyszłości żywności i rolnictwa, najnowsze badanie opinii publicznej na temat wspólnej polityki rolnej Eurobarometru pokazało, że niewiele ponad 60% respondentów uważa, że wspólna polityka rolna (WPR) przynosi korzyści wszystkim obywatelom, a nie tylko rolnikom.
Ankieta przeprowadzona wśród ponad 28 000 obywateli UE w 28 państwach członkowskich została przeprowadzona na początku grudnia 2017 r., a jednym z najważniejszych wyników jest potwierdzenie, że zdecydowana większość obywateli (55%) postrzega "dostarczanie bezpiecznej, zdrowej i dobrej jakości żywności" jako jeden z głównych obowiązków rolników. Uważa się to za najważniejszą rolę odgrywaną przez rolników w każdym kraju UE. Pytani o priorytety WPR 62% respondentów (+ 6% od 2015 r.) stwierdziło, że "zapewnienie bezpiecznej, zdrowej i dobrej jakości żywności" powinno być najwyższym priorytetem wspólnej polityki rolnej UE (WPR).
Odzwierciedlając rosnący nacisk na wkład WPR w kwestie ochrony środowiska i klimatu, 50% obywateli stwierdziło, że "ochrona środowiska i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym" powinny być głównym celem WPR, co stanowi sześciopunktowy wzrost od czasu ostatniej podobnej ankiety w 2015 r. Wzrost ambicji w zakresie środowiska i klimatu będzie kluczową cechą wniosków legislacyjnych Komisji dotyczących następnej WPR.
Świadomość wsparcia zapewnianego w ramach WPR
Świadomość WPR pozostaje wysoka, a ponad dwie trzecie (67%) respondentów słyszało o wsparciu, jakie UE daje rolnikom za pośrednictwem WPR. W ciągu ostatnich dwóch ankiet niewiele się zmieniło, począwszy od 2013 r. co najmniej połowa respondentów we wszystkich krajach poza jednym słyszała o wsparciu, jakie UE zapewnia rolnikom za pośrednictwem WPR.
Jeśli chodzi o udzielone wsparcie, 45% respondentów uważało, że poziom wsparcia finansowego udzielonego rolnikom był "w porządku", który wzrósł o 4% w porównaniu z rokiem 2015 i jest czterokrotnością liczby osób, które uważają, że poziom wsparcia jest "zbyt wysoki" i znacznie powyżej liczby, która uważa, że jest "zbyt niska". Być może nie jest zaskakujące, że duża liczba respondentów (44%) stwierdziła również, że chciałaby zwiększyć wsparcie finansowe UE dla rolników w ciągu najbliższych 10 lat.
piątek 23 luty, 2018/ EC/ UE.
https://ec.europa.eu