X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Przeglądasz edycję Polski Przejście do innej edycji English (Global) Pokaż więcej
Czytaj ten artykuł w:

Oczekiwany wzrost globalnej produkcji zbóż gruboziarnistych i roślin oleistych

Najnowsza publikacja FAO dotycząca perspektyw żywnościowych wskazuje na prawdopodobny wzrost produkcji w większości kategorii.

23 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Najnowszy raport FAO dotyczący perspektyw żywnościowych wskazuje na prawdopodobny wzrost produkcji w większości kategorii, w tym ryżu, zbóż gruboziarnistych, roślin oleistych, mleka, cukru, mięsa oraz ryb i produktów rybołówstwa. Globalna produkcja pszenicy może jednak spaść w stosunku do rekordowego poziomu z ubiegłego sezonu.

Niezależnie od tych ogólnie pozytywnych perspektyw, globalne systemy produkcji rolno-spożywczej pozostają podatne na wstrząsy wynikające z ekstremalnych zjawisk pogodowych, napięć geopolitycznych, zmian politycznych i rozwoju sytuacji na innych rynkach towarowych, które mogą zakłócić delikatną równowagę popytu i podaży oraz wpłynąć na ceny i światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

Prognozuje się, że światowa produkcja zbóż gruboziarnistych wzrośnie o 3,0 proc. do 1 513 mln ton, co będzie nowym rekordem, dzięki spodziewanemu znacznemu wzrostowi produkcji kukurydzy w Stanach Zjednoczonych Ameryki i rekordowym zbiorom w Brazylii, co doprowadzi do wyższych ogólnych dostaw i niższych cen.

Przewiduje się, że światowa produkcja ryżu wzrośnie o 1,3 procent w sezonie 2023/24 do 523,5 mln ton, podczas gdy handel międzynarodowy spadnie o 4,3 procent w ujęciu ilościowym do 53,6 mln ton. Przewidywany wzrost produkcji odzwierciedla głównie pozytywne bodźce zapewniane przez ogólnie wyższe ceny producentów, obniżenie kosztów nawozów i kontynuację rządowych środków pomocowych. Oczekuje się natomiast, że światowa produkcja pszenicy w 2023 r. spadnie o 3,0 procent z rekordowego poziomu 777 mln ton w 2022 r., głównie ze względu na spodziewane spadki w Federacji Rosyjskiej i Australii, które w ubiegłym roku odnotowały rekordową produkcję. Spadki te odzwierciedlają głównie prawdopodobny wpływ ekstremalnych zjawisk pogodowych, prowadzących do zmniejszenia powierzchni upraw.

Oczekuje się, że globalna produkcja roślin oleistych, mleka i cukru wzrośnie, podobnie jak w przypadku mięsa, chociaż wolumeny mięsa wieprzowego i wołowego mogą nieznacznie spaść w 2023 roku.

15 czerwca , 2023/ FAO.
https://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów