X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Oczekuje się, że światowa produkcja zbóż pozostanie w tyle za światową konsumpcją, mimo że osiągnęła najwyższy poziom w historii

Oczekuje się, że światowa produkcja zbóż będzie niższa niż zapotrzebowanie na konsumpcję w latach 2021/22, co doprowadzi do spadku światowych zapasów.

12 październik 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zgodnie z nowymi prognozami w najnowszym raporcie FAO dotyczącym podaży i popytu na zboża, światowa produkcja zbóż w 2021 r. prawdopodobnie osiągnie rekord wszech czasów w wysokości 2 800 mln ton, ale jest to mniej niż przewidywane zapotrzebowanie na konsumpcję w sezonie 2021/22.

Produkcja, wykorzystanie i zapasy zbóż. Źródło: FAO.
Produkcja, wykorzystanie i zapasy zbóż. Źródło: FAO.

FAO przewiduje obecnie zebranie 776,7 mln ton pszenicy w 2021 r., przy czym spodziewane wyższe plony w Europie Wschodniej i Australii równoważą spadki produkcji związane z pogodą i sadzeniem przewidywane w Kanadzie i Federacji Rosyjskiej. Prognoza globalnej produkcji zbóż gruboziarnistych wynosi obecnie 1 504 mln ton, a zbiory sorgo i jęczmienia na świecie rosną szybciej niż w przypadku kukurydzy. Przewiduje się, że światowa produkcja ryżu wyniesie 50 milionów ton, co jest nowym rekordem, odzwierciedlającym przede wszystkim bardziej optymistyczne oczekiwania względem głównych zbiorów w Indiach.

Jednocześnie światowe wykorzystanie zbóż w latach 2021/22 jest obecnie prognozowane na poziomie 2 811 mln ton, co stanowi wzrost o 1,8 proc. wynikający z przewidywanego znacznego wzrostu wykorzystania pszenicy jako paszy dla zwierząt gospodarskich, trend spowodowany częściowo wysokimi cenami zbóż gruboziarnistych.

W związku z tym oczekuje się, że wskaźnik światowych zapasów zbóż do wykorzystania w latach 2021/22 wyniesie 28,4 procent, w porównaniu z 29,2 procent w poprzednim roku, ale nadal będzie wskazywał na ogólnie komfortowy poziom.

Najnowsza prognoza FAO dotycząca światowego handlu zbożami 2021/22 wskazuje na spadek o 0,3 proc. rok do roku do 473,2 mln ton, głównie dzięki niższym wolumenom przewidzianym w handlu jęczmieniem i kukurydzą.

7 października, 2021/ FAO.
https://www.fao.org/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły